IMGW wydaje alerty
Przypomnijmy, że dzisiaj wczesnym wieczorem IMGW wydał oficjalne ostrzeżenie trzeciego stopnia dla województwa łódzkiego. To najwuższy stopień zagrożenia, który obowiązuje od godz. 20:00 dnia 08.07.2025 do godz. 08:00 dnia 10.07.2025.
- Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów od 80 mm do 100 mm, a miejscami do 140 mm. Suma opadów prognozowana na noc 08/09.07 wynosi od 25 mm do 50 mm, miejscami do 60 mm, na dzień 09.07 – od 30 mm do 50 mm, a na noc 09/10.07 – od 10 mm do 30 mm - zapowiada IMGW.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc. Dodano, że alert może być kontynuowany z niższym stopniem.
Zapowiedziano, że z uwagi na powagę sytuacji jutro odbędzie się specjalna konferencja prasowa.
Poinformowano także o burzach mogących wystąpić w woj. łódzkim. IMGW podał, że alert drugiego stopnia obowiązuje od godz. 12:00 dnia 08.07.2025 do godz. 20:00 dnia 08.07.2025.
- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad - podaje IMGW.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 80 proc. Warto dodać, że podobnych zjawisk atmosferycznych można spodziewać się także w innych częściach kraju.
Krótko po tych komunikatach Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wystosowało zalecenia dla ludności w związku z prawdopodobnym wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk pogodowych – intensywne opady deszczu.
Apel do mieszkańców
- Słuchaj komunikatów pogodowych, stosuj się do poleceń służb. Chwilowe uspokojenie pogody nie oznacza, że jest bezpiecznie. Powiadom najbliższych o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Nie panikuj – apeluje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Służby podkreślają, że będąc wewnątrz budynku powinniśmy zamknąć wszystkie okna i drzwi, a z tarasów, balkonów i parapetów zabrać wszystko, co może porwać wiatr.
Dal bezpieczeństwa powinniśmy pozostać w domach i zrezygnować z wszelkich aktywności na zewnątrz, takich jak zaplanowane wycieczki, czy spacery.
- Zabezpiecz niezbędne przedmioty przydatne w przypadku ewakuacji: naładowany telefon komórkowy, działającą latarkę, dokumenty, przyjmowane lekarstwa, odzież, żywność (pamiętaj również o wodzie pitnej) – wylicza Zarządzanie Kryzysowe.
Zjawiska pogodowe powinniśmy obserwować wyłącznie z domu, lepiej nie wychodzić na zewnątrz. Zaleca się słuchania komunikatów wydawanych przez środki masowego przekazu i stosowanie się do poleceń służb.
- Jeśli jesteś w trakcie podróży nie kontynuuj jazdy. Największym zagrożeniem są spadające gałęzie i ograniczona widoczność w trakcie ulewy. Zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu (nie pod drzewami, liniami energetycznymi i słupami) i włącz światła awaryjne, nie wychodź z pojazdu – drzwi i okna muszą być szczelnie zamknięte. Jeśli dostrzegasz budynek, powoli kieruj się w jego stronę (uważaj! Wyjeżdżając z zalesionego terenu może uderzyć w ciebie gwałtowny podmuch wiatru!) - podkreślają przedstawiciele służb.
W przypadku gdy znajdziesz się na otwartym terenie trzymaj się z dala od zbiorników wodnych, linii wysokiego napięcia i zadrzewień.
Przydane telefony:
- 112 Ogólnopolski Numer Alarmowy
- 997 Policja
- 998 Straż Pożarna
- 999 Pogotowie Ratunkowe
- 984 Ratownictwo Wodne
- 987 Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego
- 991 Pogotowie energetyczne
- 992 Pogotowie gazowe
- 993 Pogotowie ciepłownicze
- 994 Pogotowie wodociągowo-kanalizacyjne
Komentarze (0)