Reklama

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport po kontroli szpitalnych spółek

Opublikowano:
Autor:

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport po kontroli szpitalnych spółek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o przekształceniu szpitali w spółki kapitałowe. Jak możemy przeczytać na stronie NIK, przekształcenia niewiele zmieniły na rynku usług leczniczych. Wbrew społecznym obawom – nie zlikwidowano oddziałów, nie pogorszyła się też dostępność świadczeń. Ale też wbrew nadziejom – nie skróciły się kolejki do lekarzy. Część szpitali skorzystała jedynie z chwilowego oddłużenia, choć później sytuacja finansowa niektórych wróciła do "normy", czyli do generowania strat.W raporcie nie zabrakło również wątków kutnowskich. Kontrolujący wskazali, że Starostwo Powiatowe w Kutnie nie wykazywało w ewidencji księgowej zobowiązań wobec pracowników w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Społecznych, przejętych przez powiat po likwidowanym SP ZOZ. Na dzień zakończenia jego likwidacji wyniosły one 4,5 mln zł.

Z raportu wynika też, że KSS był jednym spośród 20 szpitali, w którym wyposażenie oraz obsada kadrowa nie były zgodne z wymogami umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- W Kutnowskim Szpitalu Samorządowym Sp. z o.o. kontrola NIK ujawniła różnice faktycznego wyposażenia w sprzęt, z wyposażeniem wskazanym w ofertach na kontraktowanie świadczeń zdrowotnych. Dotyczyło to oddziałów chirurgicznego oraz chirurgii onkologicznej, na których brak było łóżka intensywnej opieki medycznej, a w oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej artroskopu. Posiadanie tego sprzętu zostało wykazane przez spółkę w ofertach złożonych NFZ podczas kontraktowania świadczeń i wpływało na ocenę złożonych ofert. Niedokonanie, w prowadzonym przez NFZ tzw. „Portalu Potencjału”, aktualizacji danych dotyczących potencjału szpitala, służącego realizacji świadczeń zdrowotnych, stanowiło naruszenie przepisów - czytamy w raporcie.

Raport znajduje się w załączniku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE