Reklama

Reklama

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Uwaga na oszustów!

Opublikowano: śr, 12 maj 2021 17:00
Autor: | Zdjęcie: PAP

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Uwaga na oszustów! - Zdjęcie główne

. | foto PAP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Z początkiem kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny 2021. Udział w nim jest obowiązkowy i potrwa do końca września bieżącego roku. Spisać się można bez wychodzenia z domu, przez Internet lub telefon. Starsze osoby powinny jednak szczególnie uważać na oszustów, którzy mogą podawać się za zbierających dane rachmistrzów. Na co zwrócić uwagę?

Reklama

4 maja 2021 r. swoją pracę przez telefon rozpoczęli rachmistrzowie spisowi. Zgodnie z ustawą nie można im odmówić podania właściwych danych. Problem w tym, że chęć na ich pozyskanie mają także osoby działające niezgodnie z prawem. Warto zatem wiedzieć, jak nie dać się oszukać.

Po pierwsze, z uwagi na pandemię koronawirusa urzędnicy nie mogą odwiedzać respondentów w domach w celu zebrania potrzebnych informacji. Jest to możliwe tylko poprzez infolinię. Jeżeli do drzwi zapuka osoba podająca się za rachmistrza, może to być pierwszy znak ostrzegawczy. Każdy taki przypadek należy niezwłocznie zgłaszać na policję. 

Podobne zagrożenia mogą wystąpić też w przypadku kontaktu telefonicznego. Jeżeli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez internet lub infolinię nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Tego rodzaju kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

Na samym początku warto zapoznać się z listą pytań spisowych dostępną na stronie spis.gov.pl. W ten sposób unikniemy podania odpowiedzi, które mogą świadczyć o próbie ozustwa. Na jakie kwestie uważać? Nie odpowiadajmy na pytania o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej.

Rachmistrzowie nie mogą także robić zdjęć naszym dowodom osobistym w celu weryfikacji danych, prosić o opłatę za udział w spisie czy proponować zalogowanie się na ich urządzeniu do systemu spisowego poprzez bank lub aplikację. 

Aby uniknąć wątpliwości odnośnie wiarygodności spisujących dane urzędników można spisać się samodzielnie na stronie https://nsp2021.spis.gov.pl lub zadzwonić pod numer (22) 279 99 99 wew. 1.

Telefony od rachmistrzów przychodzą jedynie z dwóch numerów: (22) 828 88 88 lub (22) 279 99 99. Każdy inny może wiązać się z próbą wyłudzenia danych osobowych. 

Przypomnijmy, że każdy kto nie weźmie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym podlega grzywnie w wysokości do 5 tysięcy złotych. Za przekazanie danych niezgodnych z prawdą również grozi grzywna, a także kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do 2 lat.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy