Reklama

Reklama

Niebywałe odkrycie w Kutnie. Odnaleziono zaginiony dokument z XVIII wieku! [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia To nie był kolejny zwyczajny dzień w kutnowskiej bibliotece. Pracownicy instytucji natknęli się bowiem na rękopis, który rzuca nowe światło na historię naszego miasta. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że... dokument został (przypadkowo?) podrzucony.

Reklama

Jak się dowiadujemy, w piątkowe przedpołudnie jedna z pracownic porządkowała książki znajdujące się na regale przeznaczonym do bookcrossingu. W pewnym momencie z jednej z lektur wysunął się tajemniczy manuskrypt. Kobieta postanowiła podzielić się tym odkryciem z resztą załogi. Okazało się, że dokument ten jest oryginalnym aktem darowania miasta Kutna przez Elżbietę z Wiśniowieckich-Zamoyską! (wcześniej nasze miasto było prywatnym grodem m.in. rodów Kucińskich, Łaskich i Zamoyskich). Rękopis został sporządzony w 1762 roku. A oto jego treść:

- Wszem wobec komu o tym wiedzieć należy, a w szczegulnosci sukcesorom moim do wiadomości podaję, iż życząc sobie widzieć w iak najlepszym Stanie y Porządku Miasto Kutno zaszczycone dawnymi od Antecefsorow Prawami też same niniejszym danym przeze mnie Prawem wiecznymi aprobuję y ratyfikuię czasy, iako też wszystkich obywatelów pomienionego Miasta Kutna przy dawnych prawach, przywilejach y zwyczajach y ich potomków nienarusze, zachować y utrzymywać przyrzykam.

Wszystko wskazuje więc na to, że w kutnowskiej bibliotece doszło do historycznego odkrycia. Sprawa została już przekazana do analizy Archiwum Akt Nowych w Warszawie. 

Przypomnijmy, że w 1753 r. Kutno zostało całkowicie zniszczone przez pożar. Spłonęły też akta miejskie, w tym przywilej lokacyjny miasta. Prawa miejskie Kutna odnowiono dopiero w 1766 r. 

[AKTUALIZACJA]

Ta informacja jest prima aprilisowym żartem, o czym piszemy W TYM ARTYKULE ;)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy