reklama
reklama

Niedawno uznawano ją za wymarły gatunek. Nagle pojawiła się w... Pałacu Saskim! (FOTO)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niedawno uznawano ją za wymarły gatunek. Nagle pojawiła się w... Pałacu Saskim! (FOTO) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia Napotkanie osobnika tego gatunku niemal graniczy z cudem. Nic dziwnego - figuruje w polskiej czerwonej księdze zwierząt i do niedawna uważany był za wymarły. Tymczasem wczoraj to zwierzę pojawiło się w naszym mieście, o czym donosi kutnowskie muzeum.
reklama

Ten gatunek był niedawno uznawany za wymarły. Pojawił się w Kutnie

 

Entomolodzy mogą nam zazdrościć. Do naszego miasta zawitał nietuzinkowy gość. O kim/czym mowa?

- Niby w tym tygodniu jesteśmy zamknięci dla zwiedzających, ale niektórzy goście, niewpuszczeni drzwiami, wlatują… oknem! Odwiedził nas wyjątkowy gość, bo jeszcze niedawno uznany za gatunek wymarły: zadrzechnia fioletowa wróciła jednak do Polski i pierwszy punkt wycieczki zaliczyła w Muzeum Pałacu Saskim. „Czarna pszczoła” została podratowana i na dalsze zwiedzanie poleci pełna energii - informuje Muzeum Pałac Saski w Kutnie, załączając fotografie wyjątkowego gościa.   
 

"Czarna pszczoła"

 

Zadrzechnia fioletowa, zwana potocznie "czarną pszczołą", to gatunek błonkówki z rodziny pszczołowatych i podrodziny zadrzechniowatych.

Jest gatunkiem palearktycznym, napotykanym od Półwyspu Iberyjskiego, przez Turkmenistan, Tadżykistan i Iran po środkowe Chiny i północne Indie. W Europie zadrzechnie występują przede wszystkim z basenem Morza Śródziemnego.

W centralnej Europie gatunek ten widywany jest niezwykle rzadko, w związku z czym na czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce z 2002 roku został umieszczony jako wymarły, a w Polskiej czerwonej księdze zwierząt jako prawdopodobnie wymarły. 

Jak podaje Wikipedia, w 2005 roku gatunek ten ponownie został znaleziony w Polsce; w sumie w latach 2005–2016 odnaleziono go na sześciu stanowiskach. W latach 2004–2014 objęty był w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, a od 2014 objęty jest częściową ochroną gatunkową. 

Prawdopodobną przyczyną wymierania tego gatunku jest niedostatek starodrzewów, szczególnie drzew suchych.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama