reklama
reklama

Niezwykłe zjawisko na niebie w ten weekend. Zobaczymy je gołym okiem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Niezwykłe zjawisko na niebie w ten weekend. Zobaczymy je gołym okiem - Zdjęcie główne

Czeka nas noc spadających gwiazd. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNoc z 21 na 22 grudnia to czas, kiedy niebo rozświetla się wspaniałym spektaklem meteorów Ursydów, stanowiących ostatnią okazję w tym roku do podziwiania „spadających” gwiazd. Ten coroczny fenomen przyciąga nie tylko zapalonych astronomów, ale także wszystkich pragnących doświadczyć magii zimowego nieba.
reklama

Ursydy – Zimowy Rój Meteorów

Noc z 21 na 22 grudnia to wyjątkowy moment w kalendarzu astronomicznym, ponieważ przypada wtedy maksimum roju meteorów Ursydów.

To ostatnia szansa w 2024 roku, aby doświadczyć spektaklu „spadających” gwiazd, który przyciąga uwagę miłośników astronomii oraz tych, którzy pragną podziwiać piękno zimowego nieba.

W idealnych warunkach pogodowych, na horyzoncie może pojawić się nawet kilkanaście meteorów na godzinę, a ich jasne smugi stworzą niezapomniany widok.

reklama

Czym są Ursydy?

Rój Ursydów to zjawisko, które występuje corocznie pomiędzy 17 a 26 grudnia, a jego szczyt obserwacyjny przypada na noc z 21 na 22 grudnia.

W przeciętnych latach, entuzjaści mogą zaobserwować około 10 meteorów na godzinę, aczkolwiek w 2014 roku liczba ta wzrosła do zaskakujących 50 na godzinę, co stanowiło niesamowite przeżycie.

Aby w pełni cieszyć się tym niepowtarzalnym widowiskiem, warto odpowiednio się przygotować. Kluczowym elementem jest znalezienie lokalizacji o jak najmniejszym zanieczyszczeniu światłem, z dala od miejskiego zgiełku.

Odpowiedni strój i ciepły koc będą niezbędne, ponieważ grudniowe noce potrafią być naprawdę zimne.

reklama

Najlepszym czasem na obserwację Ursydów jest okres po północy, gdy radiant wznosi się wyżej na niebie. Choć Ursydy są mniej liczne niż inne roje, takie jak Perseidy czy Geminidy, ich jasne smugi potrafią wynagrodzić wysiłek i cierpliwość.

Skąd się biorą Ursydy?

Rój Ursydów ma swoje źródło w kometach, a konkretnie w pozostałościach po komecie 8P/Tuttle. O roju Ursydów dowiadujemy się po raz pierwszy ze średniowiecznych kronik chińskich. Wspominają też o nich XVIII-wieczne zapiski japońskie.

reklama

Ursydy są bardzo dobrym rojem do obserwacji w Polsce. Ze względu na dużą deklinację radiant roju jest obiektem okołobiegunowym, a przez to dostępnym obserwacjom przez całą noc. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama