Reklama

Reklama

Sensacja w trakcie prac rozbiórkowych. Mówią o "niezwykłym znalezisku" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wyjątkowego odkrycia dokonano w trakcie prac rozbiórkowych prowadzonych blisko granic powiatów kutnowskiego i łowickiego. Chodzi o budynek dawnego Urzędu Gminy. Znalezisko określane jest mianem niezwykłego.

Reklama

Wyjątkowe historyczne znalezisko między Kutnem a Łowiczem

- Niezwykłe znalezisko podczas rozbiórki budynku po byłym Urzędzie Gminy - tymi słowami tę niecodzienną informację rozpoczynają władze jednej z pobliskich gmin.

Jak się dowiadujemy, niedawno podczas prac rozbiórkowych budynku po dawnym Urzędzie Gminy Zduny, odnaleziono na strychu dokumentację z początku XX wieku, której treść wskazywała na jej wysoką wartość archiwalną.

- O znalezisku Wójt Gminy Zduny niezwłocznie poinformował Archiwum Państwowe. Pracownik łowickiej sekcji Archiwum Państwowego w Warszawie 16 lutego dokonał ekspertyzy odnalezionych materiałów i stwierdził, iż są to akta po byłym Urzędzie Gminy Bąków z siedzibą w Zdunach oraz Agencji Pocztowo-Telegraficznej Zduny k. Łowicza – informuje Gmina Zduny.

Akta są pokryte kurzem, piachem i mocno zabrudzone. Przez to odczytanie ich treści jest utrudnione, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe.

Jak wynika z przekazanych informacji wpływ na taki stan rzeczy miało miejsce przechowywania dokumentów.

Dokumenty znalezione blisko Kutna i Łowicza trafiły do Archiwum Państwowego

-  Zachowane materiały pochodzą z początku XX wieku, choć zdarzają się też wpisy z akt metrykalnych w języku rosyjskim, służące do wpisywania poszczególnych osób do rejestrów mieszkańców założonych w latach 80-tych XIX w – dodają władze Gminy Zduny.

Wśród zachowanych materiałów odnaleziono m.in. kenkarty, podania o wydanie dowodów osobistych z lat 30-tych XX w., dokumentację podatkową z lat 20-tych XX w., dokumentację spraw urzędowych, pojedyncze egzemplarze obwieszczeń, świadectwa przeglądu zwierząt, rosyjskojęzyczne wypisy akt urodzeń, małżeństw i zgonów.

- Z uwagi na konieczność pilnego zabezpieczenia konserwatorskiego odnalezionych materiałów oraz przeprowadzenia specjalistycznych zabiegów mających na celu przywrócenie dokumentacji jak najlepszego stanu, 17 lutego nastąpiło przekazanie archiwaliów do zasobu Archiwum Państwowego. Jest to pierwsze tego typu znalezisko, dokonane na terenie powiatu łowickiego – dowiadujemy się od władz gminnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy