Obchody Święta Niepodległości w Kutnie
11 listopada w Kutnie był niezwykłym dniem. Z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości od rana w centrum miasta odbywał się Piknik Niepodległościowy.
Mogliśmy tam z bliska obejrzeć wojskowy sprzęt, w tym potężne pojazdy pancerne, a także inne wozy bojowe.
Grupy rekonstrukcyjne oraz 92 Batalion Wojsk Obrony Terytorialnej przygotowały swoje stoiska, z kolei w samo południe wspólnie z chórem Szkoły Podstawowej numer 2 odśpiewano hymn państwowy.
Ponadto w programie znalazł się m.in. koncert laureatów pieśni patriotycznej „Dla Ciebie Polsko”.
Po zakończeniu Pikniku Niepodległościowego nadszedł czas na oficjalną część kutnowskich obchodów Święta Niepodległości. Zainaugurowała je msza święta odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca z udziałem Pododdziału Honorowego 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Następnie uczestnicy wydarzenia ulicą Królewską przemaszerowali na plac Piłsudskiego. Tam u stóp pomnika marszałka i pod gigantyczną biało-czerwoną flagą odbyły się uroczystości w asyście Orkiestry Dętej OSP Kutno.
W trakcie wydarzenia wspominano tych, którzy wykazali się nieocenionym zaangażowaniem, determinacją i patriotyzmem. Ludzi, bez których Polska w 1918 roku nie odzyskałaby niepodległości i po długich 123 latach nie wróciłaby na mapę Starego Kontynentu.
Ważne słowa prezydenta miasta
- W dniu Narodowego Święta Niepodległości oddajemy hołd wszystkim tym, którzy przyczynili się do odzyskania suwerennego państwa. Niepodległości, która była tak upragniona i oczekiwana przez rodaków. Z nadzieją na odzyskanie wolności przelewali krew podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, wojen napoleońskich, w powstaniach narodowych. Cierpieli na zesłaniu i w więzieniach zaborców. Przez te wszystkie lata niewoli i ucisku nasi bohaterstwie nie przestali wierzyć, marzyć, ale przede wszystkim walczyć o niepodległą ojczyznę – podkreślał prezydent Kutna, Mariusz Sikora.
W swoim przemówieniu przypomniał sylwetki tych, którzy w 1918 roku najmocniej przyczynili się do odrodzenia Rzeczpospolitej podkreślając, że mimo różnicy zdań dokonali rzeczy historycznej dla naszego narodu.
Prezydent dodał, że wielu mieszkańców ziemi kutnowskiej brało udział w walce o wolność Polski. Wymieniał Antoniego Troczewskiego, czy Wojciecha Rychtelskiego dodając, że także ci mniej znani przyczynili się do odzyskania niepodległości.
- Dla nas to powód do dumy, a zarazem zobowiązanie, żebyśmy byli wierni takim wartościom jak wolność, niepodległość i suwerenność. Wolność i niepodległość, także we współczesnym świecie, nie są czymś oczywistym. Żyjemy w niespokojnych i trudnych czasach, pełnych zagrożeń i wyzwań. Niepewna sytuacja międzynarodowa, już nie tylko za wschodnią granicą, budzi w nas wszystkich obawy i niepokoje. Dlatego najważniejszym zadaniem przed jakim obecnie stoimy to troska o bezpieczeństwo państwa polskiego – zaznaczał prezydent Kutna.
Wieczorna sceneria, wszechobecne symbole państwowe, czy płonące pochodnie zdecydowanie nadawały tym chwilom niezwykłej atmosfery. W ramach obchodów odczytano apel pamięci, odznaczono żołnierzy, oddano salwę honorową, a licznie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pominkiem Józefa Piłsudskiego.
Obchody z okazji Święta Niepodległości w naszym mieście organizowały Miasto Kutno, Muzeum Pałac Saski w Kutnie, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej i 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.