Reklama

Reklama

NIK w kutnowskim starostwie, chodzi o nieruchomości Skarbu Państwa. Co wykazała kontrola?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum KCI

NIK w kutnowskim starostwie, chodzi o nieruchomości Skarbu Państwa. Co wykazała kontrola? - Zdjęcie główne

NIK przeprowadziła kontrolę w Starostwie Powiatowym w Kutnie (na zdjęciu starosta Daniel Kowalik) | foto poglądowe/archiwum KCI

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zaległości za gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa w województwie łódzkim przekroczyły sumę uzyskiwanych dochodów. Czynności przeprowadzone przez Najwyższą Izbę Kontroli wykazały, że starostowie nieskutecznie egzekwują opłaty za użytkowanie wieczyste i trwały zarząd. Kontrolę przeprowadzono także w Starostwie Powiatowym w Kutnie. Czy tutaj również doszło do nieprawidłowości i naruszenia przepisów?

Reklama

Starostwa pod lupą NIK

 

Nieruchomości Skarbu Państwa na terenie województwa łódzkiego zajmują obszar prawie 65 tys. ha. Mowa o gruntach będących własnością państwa, a nieoddane w użytkowanie wieczyste oraz te będące przedmiotem użytkowania wieczystego Skarbu Państwa. Za gospodarowanie tymi nieruchomościami odpowiadają starostowie. 

Kontrole przeprowadzone przez NIK wykazały, że włodarze powiatów - delikatnie mówiąc - niezbyt dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków. Każdego roku skala zaległości idzie w górę i w 2020 roku była już o 8 milionów zł wyższa od uzyskanych dochodów. To z pewnością cios finansowy dla wojewodów. Dochody z gospodarowania nieruchomościami stanowią bowiem główne źródło wpływów wojewody, w przypadku naszego województwa - Tobiasza Bocheńskiego.

Posypały się zawiadomienia 

 

Najwyższa Izba Kontroli skierowała 12 zawiadomień do organów ścigania oraz rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Aż osiem z nich dotyczyło uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, a cztery naruszeń dyscypliny finansów publicznych.

W związku z tym NIK wystąpiła do wojewody łódzkiego o zapewnienie nadzoru nad należnościami i zaległościami z tytułu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa, poprzez objęcie kontrolami zagadnień związanych z ich ewidencją i windykacją oraz o bieżące rozpatrywanie wniosków starostów o wyrażenie zgody na umorzenie należności. 

 

Co wykazały kontrole w Kutnie?

W 2020 r. łączny stan zaległości przekroczył o 15,3% dochody uzyskane przez badane starostwa z omawianego tytułu. Przyrost zaległości odnotowany został w 12 starostwach - w tym w Kutnie. Jak można wnioskować z raportu pokontrolnego NIK, Starostwo Powiatowe w Kutnie, na tle innych jednostek samorządowych w województwie łódzkim, wypadło całkiem przyzwoicie. 

Na plus w działaniach kutnowskiego starostwa Najwyższa Izba Kontroli ocenia ewidencję nieruchomości Skarbu Państwa, oraz ewidencję pozabilansową. Prawidłowa w ocenie NIK była też sprzedaż i udostępnianie nieruchomości i aktualizacja opłat rocznych. Za adekwatne do potrzeb określono też działania windykacyjne, dochody odprowadzane były terminowo i we właściwych kwotach. Jako rzetelne uznano również sporządzone sprawozdania.

Nie wszystko przebiegało jednak zgodnie z oczekiwania NIK. Kontrola wykazała bowiem opóźnienia w wydawaniu zaświadczeń dotyczących przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości we własność. Powyższe nieprawidłowości wynikały z ograniczeń kadrowych i natłoku obowiązków służbowych pracowników referatu zajmującego się przekształceniami. Najwyższa Izba Kontroli wskazuje także, że starosta nie wystąpił do wojewody o umorzenie nieściągalnych i przedawnionych należności. 

 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy