Dwie dawki to za mało?
Liczba osób zaszczepionych od początku pandemii co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw COViD-19 wynosi ponad 20 mln, obie dawki lub jednodawkowy preparat Johnson&Johnson przyjęło natomiast ok 17,6 mln osób. Oznacza to, że odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa wynosi w Polsce 52,32 proc, a w pełni zaszczepieni stanowią 46,05 proc. całego społeczeństwa.
Od początku września trzecią dawkę szczepienia przeciw koronawirusowi mogą przyjmować osoby m.in. leczone onkologicznie, po przeszczepach, z niedoborem odporności lub zakażone HIV. Od 24 września kolejna dawka szczepionki została natomiast umożliwiona osobom, które ukończyły 50 lat.
Pfizer vs COViD-19 - trzecia runda w Kutnie
Szczepienia trzecią dawką preparatu Pfizer trwają także w Kutnie. Przyjęcie dawki przypominającej zalecił swoim pracownikom również prezes szpitala, Artur Gur. Mowa oczywiście o tych, którzy ukończyli 50 lat. Szef placówki zaznacza, że szczepienia są dobrowolne, a w pracowni diagnostycznej personel może zbadać swój poziom przeciwciał. Prezes dodaje, że sam jest już po przyjęciu trzeciej dawki.
Jak dowiadujemy się z kilku źródeł, nie brakuje kutnian, którzy dawkę przypominającą mocno odchorowali. Wysoka gorączka, wymioty, bóle mięśni, osłabienie potrafią utrzymywać się nawet kilka dni. O niepożądane odczyny poszczepiennie zapytaliśmy w kutnowskim sanepidzie. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informuje, że do tej pory nie odnotowano w powiecie kutnowskim żadnych NOP-ów.
Kolejna dawka dla wszystkich pełnoletnich
Zdaniem rządu obecne statystyki dotyczące liczby osób zaszczepionych nie są jeszcze zadowalające. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że zgonów spowodowanych COVID-19 wśród osób zaszczepionych we wrześniu było prawie cztery razy mniej niż wśród niezaszczepionych. PiS przygotowuje więc proces, który umożliwi m.in. szczepienie trzecią dawką wszystkim pełnoletnim osobom w Polsce.
Temat był omawiany podczas ostatniego spotkania Rady Medycznej. W trakcie obrad zdecydowano wspólnie z ministrem zdrowia, że szczepienia dawką przypominająca mogłyby rozpocząć się w ciągu kilku tygodni. Rada Medyczna rekomenduje, aby tzw. dawka przypominająca była podawana nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia szczepienia podstawowego.
Omawiano także konieczność przyspieszenia procesu szczepień i obowiązkowych szczepieniach dla personelu medycznego. Dyskutowano także na temat nowych zasad zabezpieczenia oddziałów szpitalnych przed transmisją koronawirusa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.