Reklama

Reklama

W Kutnie szczepią trzecią dawką. Wkrótce ten proces ma przyspieszyć

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

W Kutnie szczepią trzecią dawką. Wkrótce ten proces ma przyspieszyć - Zdjęcie główne

Szczepienia trzecią dawką przeciw COViD-19 trwają także w Kutnie | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Choć prawie połowa społeczeństwa nie zdecydowała się jeszcze na przyjęcie szczepionki przeciw COViD-19, są tacy, którzy mają za sobą już trzecią dawkę preparatu. Tzw. szczepienia przypominające przyjmują także mieszkańcy Kutna. Na razie są to osoby przewlekle chore oraz te, które ukończyły 50 lat, lecz że niebawem trzecią dawkę będą mogli otrzymać wszyscy pełnoletni Polacy. Jak przebiega szczepienie trzecią dawką? Czy w powiecie kutnowskim odnotowano jakieś NOP-y?

Reklama

Dwie dawki to za mało?

 

Liczba osób zaszczepionych od początku pandemii co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw COViD-19 wynosi ponad 20 mln, obie dawki lub jednodawkowy preparat Johnson&Johnson przyjęło natomiast ok 17,6 mln osób. Oznacza to, że odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa wynosi w Polsce 52,32 proc, a w pełni zaszczepieni stanowią 46,05 proc. całego społeczeństwa. 

Od początku września trzecią dawkę szczepienia przeciw koronawirusowi mogą przyjmować osoby m.in. leczone onkologicznie, po przeszczepach, z niedoborem odporności lub zakażone HIV. Od 24 września kolejna dawka szczepionki została natomiast umożliwiona osobom, które ukończyły 50 lat.

Pfizer vs COViD-19 - trzecia runda w Kutnie

 

Szczepienia trzecią dawką preparatu Pfizer trwają także w Kutnie. Przyjęcie dawki przypominającej zalecił swoim pracownikom również prezes szpitala, Artur Gur. Mowa oczywiście o tych, którzy ukończyli 50 lat. Szef placówki zaznacza, że szczepienia są dobrowolne, a w pracowni diagnostycznej personel może zbadać swój poziom przeciwciał. Prezes dodaje, że sam jest już po przyjęciu trzeciej dawki. 

Jak dowiadujemy się z kilku źródeł, nie brakuje kutnian, którzy dawkę przypominającą mocno odchorowali. Wysoka gorączka, wymioty, bóle mięśni, osłabienie potrafią utrzymywać się nawet kilka dni. O niepożądane odczyny poszczepiennie zapytaliśmy w kutnowskim sanepidzie. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informuje, że do tej pory nie odnotowano w powiecie kutnowskim żadnych NOP-ów. 

 

Kolejna dawka dla wszystkich pełnoletnich

 

Zdaniem rządu obecne statystyki dotyczące liczby osób zaszczepionych nie są jeszcze zadowalające. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że zgonów spowodowanych COVID-19 wśród osób zaszczepionych we wrześniu było prawie cztery razy mniej niż wśród niezaszczepionych. PiS przygotowuje więc proces, który umożliwi m.in. szczepienie trzecią dawką wszystkim pełnoletnim osobom w Polsce. 

Temat był omawiany podczas ostatniego spotkania Rady Medycznej. W trakcie obrad zdecydowano wspólnie z ministrem zdrowia, że szczepienia dawką przypominająca mogłyby rozpocząć się w ciągu kilku tygodni. Rada Medyczna rekomenduje, aby tzw. dawka przypominająca była podawana nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia szczepienia podstawowego.

Omawiano także konieczność przyspieszenia procesu szczepień i obowiązkowych szczepieniach dla personelu medycznego. Dyskutowano także na temat nowych zasad zabezpieczenia oddziałów szpitalnych przed transmisją koronawirusa. 

 

 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy