Reklama

Reklama

NOPy po szczepieniu przeciwko COViD-19: Ile przypadków w Kutnie i okolicach?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

NOPy po szczepieniu przeciwko COViD-19: Ile przypadków w Kutnie i okolicach? - Zdjęcie główne

Ile NOPów w Kutnie i okolicach? | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pogorszenie stanu zdrowia po przyjęciu preparatu to jeden kilku z powodów, dla których część społeczeństwa obawia się szczepienia przeciw COViD-19. Podobnie jak w przypadku wszystkich szczepionek, należy brać pod uwagę, że u niektórych osób pojawią się niepożądane odczyny. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Które preparaty najczęściej powodują dolegliwości zdrowotne? Ile NOP-ów - w oficjalnych statystykach - odnotowano w powiecie kutnowskim? Czy zdarzały się przypadki śmiertelne?

Reklama

Miliony szczepień, tysiące NOPów

 

Zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – tak brzmi oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy, w przypadku której kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. 

Od 27 grudnia 2020 r. do 10 grudnia 2021 r. zgłoszono 16 549 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jak wynika z oficjalnych danych, 13 898 z nich miały charakter łagodny - zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Biorąc pod uwagę, że wykonano już ok. 42 milionów szczepień, zgłoszone NOPy stanowią ok. 0,05%. Niektóre z nich miały jednak poważny lub ciężki przebieg, odnotowano także przypadki śmiertelne

Pierwszy taki przypadek miał miejsce 27 stycznia w powiecie ciechanowskim (województwo mazowieckie), kiedy w związku NOP zmarł mężczyzna, zaś ostatni 7 grudnia w powiecie poznańskim (województwo wielkopolskie), gdzie szczepionka przyczyniła się do śmierci kobiety z powodu zatoru. Według rządowych danych, od 27 grudnia 2020 r. do 10 grudnia 2021 r. z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych przeciwko COViD-19 zmarło w Polsce 112 osób. 

Należy zaznaczyć, że przytoczone dane tyczą się jedynie odczynów zgłoszonych do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Oficjalne dane z pewnością znacznie odstają od rzeczywistej liczby przypadków. Można pokusić się o stwierdzenie, że większość NOP-ów po prostu nie trafia do oficjalnych statystyk. 

 

NOPy w powiecie kutnowskim

 

Do tej pory kutnowski sanepid odnotował 20 przypadków NOP, z czego aż 15 dotyczyło kobiet. Na szczęście zdecydowana większość mieszkańców Kutna i okolic miała łagodne objawy w postaci zaczerwienienia i krótkotrwałego bólu w miejscu wkłucia (prawdopodobnie takie objawy miała duża część osób zaszczepionych). Wyjątek stanowią trzy przypadki.

Jeden z nich dotyczy kobiety, która 17 lutego 2021 r. narzekała na wysoką gorączkę, dochodzącą do 40 st. C, bóle mięśniowe i osłabienie. Jej stan nie wymagał jednak hospitalizacji. 31 maja zgłoszony został natomiast przypadek mężczyzny cierpiącego z powodu szumów usznych. Dość poważnie NOP przeszła kobieta, która 8 lipca 2021 skarżyła się na apatię, omdlenie, spadek ciśnienia tętniczego. drgawki i zawroty głowy. W jej przypadku również skończyło się bez hospitalizacji. Ostatni NOP w powiecie kutnowskim zgłoszono 6 grudnia 2021r.

 

Czym najchętniej szczepią się Polacy? Po czym najwięcej NOP?

 

Jak rodzaj szczepionki ma się do niepożądanych odczynów poszczepiennych? W ramach prowadzonego w NIZP PZH - PIB nadzoru epidemiologinczego, od 27 grudnia 2020 r. do 30 listopada 2021 r. z Inspekcji Sanitarnej wpłynęło łącznie 13 726 NOP, co stanowi ok. 80% zgłoszeń zarejestrowanych w Systemie Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Pozostałe zgłoszenia są uzupełniane przez inspekcję i sukcesywnie przesyłane do NIZP PZH - PIB. 

Od 27 grudnia ub.r., (dane według stanu na 18 listopada) podano 27 986 977 szczepionek  Pfizer-BioNTech. Łącznie, do 30 listopada, po tym preparacie odnotowano 6 188 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 863 poważne i 292 z ciężkim przebiegiem. 

Wykonano w tym czasie 2 949 649 szczepień Moderną. Zarejestrowano 1 408 NOPów, w tym 114 poważnych i 27 ciężkie. 

5 249 918 szczepień wykonano natomiast preparatem firmy AstraZeneca. W tym przypadku odnotowano 4 899 niepożądane odczyny, przy 478 poważnych i 107 z ciężkimi objawami. 

Szczepionkę Johnson & Johnson podano 2 293 914 osobom - zgłoszono 781 NOP-ów, z czego 70 poważnych i 28 ciężkich. 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy