Nowe ośrodki w Kutnie i Łęczycy. Wszystko z myślą o dzieciach i młodzieży
Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18. r.ż. , którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W 2019 korzystało ich 39 tys., w 2021 r. już o 22% więcej – 56,7 tys. (raport NFZ - KLIK).
Dlatego też od 1 listopada rozpoczęły swoją pracę nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży z umową z Łódzkim NFZ. W ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziom referencyjny pomocy udzielają specjaliści - psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Mogą tu zgłaszać się bez skierowania rodzice dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń) w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi.
W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyta, porady domowej lub środowiskowa. Od 1 listopada w Łódzkiem rozpoczęły pracę poradnie psychologiczne dla dzieci w Kutnie i Łęczycy.
Pierwszym z nich jest Euro-Medica Sp. Z.o.o., działająca przy ul. Mickiewicza 2; tel. 519059242. Drugi z ośrodków to Neuroclinic - Centrum Terapii i Rozwoju, który mieści się w Łęczycy, przy ul. Poznańskiej 24; tel. 662 808 365
- Oznacza to, że we wszystkich powiatach są już ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, co spełnia optymalne rozwiązanie w odniesieniu do założeń reformy psychiatrii, że w każdym powiecie znajduje się I poziom referencyjny. Praca ośrodków jest oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowa łódzkiego NFZ.
A jeśli to nie wystarczy... Rodzicu - tu znajdziesz pomoc dla swojego dziecka
Od 1 listopada Łódzki NFZ uruchamia także dodatkowe nowe Centra Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Poddębicach i Piotrkowie Trybunalskim. Nowe centra działają na II z trzech poziomów nowego modelu w jaki zorganizowana jest ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Tu uzyskają fachową wielospecjalistyczną pomoc młodzi pacjenci z zaburzeniami nastroju, nerwicami związanymi ze stresem, zaburzeniami psychotycznymi. Centra prowadzą poradnie zdrowia psychicznego oraz oddziały dzienne psychiatryczno-rehabilitacyjne dla dzieci (trzeba mieć do nich skierowanie).
W Centrach jest lekarz psychiatra dla dzieci i młodzieży, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki mogą skorzystać ze świadczeń w ramach oddziału dziennego. Na oddziale dziennym podopieczni mają opiekę lekarską i pielęgniarską, leki, programy terapeutyczne, niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne, edukację i konsultacje dla rodzin.
- Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym otrzymają pomoc na wszystkich trzech poziomach, dostępną zarówno w Łodzi, jak i powiatach. Ta forma opinii cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego tak ważne, by była jak najszerzej dostępna - podkreśla A. Olsiński, dyrektor ŁOW NFZ.
Info: NFZ regionu łódzkiego
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.