Reklama

Reklama

Nowi ochotnicy do Obrony Terytorialnej. Wśród nich m.in. kierownik sprzedaży, były policjant, informatyk

Opublikowano: wt, 15 gru 2020 07:35
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W miniony weekend w szeregi 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpili kolejni ochotnicy. Szkolenie podstawowe przejdą w ramach „Ferii z WOT”.

Reklama

- Statystki potwierdzają, że służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, co trzeci Terytorials ma poniżej 25 lat. To głównie z myślą o pełnoletnich uczniach i studentach powstał pomysł przeprowadzenia 16 – dniowego szkolenia podstawowego dla żołnierzy  w terminie ferii zimowych, tak aby nie odbywało się ono kosztem nauki - informuje Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Z takiej możliwości korzystają nie tylko uczniowie i studenci, ale także nauczyciele i inne osoby, które z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na 16 – dniowe szkolenie w trybie ciągłym. 

- Projekt „Ferie z WOT” to wyjście naprzeciw oczekiwaniom kandydatów. Chcemy umożliwić wszystkim chętnym odbycie szkolenia, które rozpoczyna służbę wojskową w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – powiedział ppłk Marcin Siudziński, zastępca dowódcy 9ŁBOT.

20 ochotników, z których 7 to kobiety, stawiło się 12 grudnia z kartami powołania do 9ŁBOT. Wśród nich są nauczyciele i uczniowie a także informatyk, urzędnik, kierownik sprzedaży i były policjant. 

- Kandydaci zostali przebadani testami antygenowymi na obecność koronawirusa. Po zaewidencjonowaniu przeszli test sprawności fizycznej, pobrali umundurowanie i wyposażenie, odbyli podstawowe szkolenia stanowiskowe. Drugiego dnia szkolenia została im przydzielona broń. Zasadnicza część szkolenia odbędzie się w koszarach 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu w terminie ferii zimowych - dodaje M. Glińska.

Przyszli Terytorialsi poznają podstawy taktyki wojskowej, topografii, strzelectwa oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po zaliczeniu egzaminu końcowego, tzw. „pętli taktycznej” ochotnicy złożą uroczystą przysięgę wojskową i rozpoczną trzyletni cykl szkolenia żołnierzy WOT.

W szeregach 9ŁBOT jest już blisko 1200 żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)
  • rok temu | ocena +0 / -0

    Wielbiciel

    Ten były policjant to chyba były Komendant.Od listopada emeryt,w WSGK go nie przyjęli to tu się załapał,😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂