Reklama

Obniż cenę OC z porównywarką ubezpieczeń samochodowych

Opublikowano:
Autor:

Obniż cenę OC z porównywarką ubezpieczeń samochodowych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Czy można zapłacić cztery razy niższą składkę na OC niż większość kierowców? Choć wydaje się, że to niemożliwe, dokładnie taka sztuka udała się w zeszłym miesiącu pewnej właścicielce BMW. A to wszystko dzięki temu, że skorzystała z porównywarki ubezpieczeń online!

209 zł za OC – brzmi to wręcz jak jakiś absurdalny żart, ale wcale takim nie jest. Właśnie takiej wysokości składkę uzyskała 59-letnia kobieta z powiatu grodziskiego, która znalazła polisę dla swojego samochodu na pomocą internetowej porównywarki ubezpieczeń (https://ranking-oc-ac.pl/blog/porownywarka-oc/). Czy szukając ofert na własną rękę, byłaby w stanie uzyskać podobny efekt?

Jak znaleźć najtańsze OC?

Znalezienie taniego OC wcale nie należy do prostych zadań. Mimo że zakres tego obowiązkowego ubezpieczenia jest identyczny dla wszystkich kierowców, ryzyko towarzyszące objęciu ochroną właściciela pojazdu jest zawsze ustalane indywidualnie. Stąd biorą się czasem bardzo duże różnice w stawkach, a jedna osoba może uzyskać zupełnie inną "wycenę" w zależności od tego, do jakiej firmy się uda.

Odpada zatem wybieranie pierwszej oferty z brzegu – aby mieć pewność, że się nie przepłaca, trzeba porównać ze sobą propozycje różnych ubezpieczycieli. Problem w tym, że tych jest już na rynku tak dużo, a oferowane przez nich pakiety, zniżki, rabaty, itp. tak różnorodne, że praktycznie nie da się w nich zorientować. Niestety, uniwersalny cennik nie istnieje. Co robić w takiej sytuacji?

Można całkiem zrezygnować i zapominając o kosztach, wygodnie przedłużać co roku automatycznie umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem. Można też próbować poszukiwań, czy to obliczając składki w kalkulatorach na stronach różnych firm, czy korzystając z pomocy agenta ubezpieczeniowego. Ani jedno, ani drugie nie daje jednak gwarancji, że OC rzeczywiście będzie najtańsze – być może w innej firmie cena byłaby korzystniejsza? Z porównywarką ubezpieczeń ten problem znika.

Największą zaletą porównywarki ubezpieczeń jest to, że gromadzi różne towarzystwa w jednym miejscu. Zamiast wprowadzać po kilkanaście razy te same dane na innych stronach, wystarczy zrobić to raz, by zobaczyć kilkadziesiąt ofert od największych firm działających w Polsce. Wszystkie w formie czytelnej listy, którą uzyskuje się zaraz po wypełnieniu prostego formularza. Interesującą nas ofertę możemy znaleźć w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, wystarczy urządzenie z dostępem do internetu – mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Ile może kosztować ubezpieczenie auta?

Dzięki porównywarce ubezpieczeń znalezienie najtańszego OC (https://ranking-oc-ac.pl/blog/najtansze-oc/) staje się więc znacznie prostsze, co jednak nie znaczy jeszcze, że każdy będzie mógł na takie liczyć.

Jak już było wspomniane, stawki ubezpieczeniowe są ustalane indywidualnie, zatem cena zależy od cech danego kierowcy i jego samochodu. Czynników, które biorą pod uwagę ubezpieczyciele przy ustalaniu kosztów ochrony, jest natomiast bardzo dużo, a każdy z nich ma istotny wpływ na końcową wysokość składki. Należą do nich m.in.:

 • marka i model samochodu,
 • rok produkcji,
 • pojemność i rodzaj silnika,
 • przebieg,
 • miejsce parkowania nocą,
 • wiek kierowcy,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny i liczba dzieci,
 • liczba współwłaścicieli auta,
 • historia ubezpieczeniowa.
Wszystko to jest oceniane przez ubezpieczyciela pod kątem ryzyka spowodowania wypadku, jakie stwarza dany kierowca – im większe, tym droższe będzie jego OC. A że dodatkowo każda firma stosuje nieco inne klasyfikacje, różnice w cenach ubezpieczenia mogą być naprawdę znaczące i wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Kto płaci najmniej za ubezpieczenie OC?

We wrześniu średnia cena OC wśród użytkowników porównywarki Mubi wyniosła 839 zł. Którzy kierowcy cieszyli się z najtańszego ubezpieczenia, a którzy zawyżali średnią?

 • Doświadczeni kierowcy płacą mniej
Okazuje się, że doświadczenie za kierownicą robi swoje zarówno na drodze, jak i wtedy, gdy trzeba opłacić składkę ubezpieczeniową. Ta dla osób w wieku 18-25 lat, czyli stanowiących grupę największego ryzyka, wyniosła we wrześniu aż 1491 zł! To o 652 zł więcej od średniej dla wszystkich kierowców! W nieco lepszej sytuacji są młodzi kierowcy, którzy dopisują do dowodu rejestracyjnego starszego współwłaściciela – ich składka to 1184 zł.

 • Najtańsze OC dla właścicieli Smartów i Dacii
Marka samochodu ma bardzo duży wpływ na cenę ubezpieczenia. Wystarczy powiedzieć, że kierowcy jeżdżący Smartami czy Daciami płacą za OC zaledwie 611 zł i 623 zł, podczas gdy właściciele BMW muszą wydać ponad 1000 zł. Do stosunkowo tanich w ubezpieczeniu marek należą jeszcze m.in. Toyota, Hyundai, Skoda czy Renault.

 • Najmniej za OC płacą kierowcy z małych miejscowości
758 zł to średnia cena ubezpieczenia auta dla kierowcy zamieszkałego w Opolu, niewiele więcej płaci mieszkaniec Rzeszowa. W najgorszej sytuacji są za to kierowcy z Wrocławia i Gdańska, płacący ponad 1000 zł składki. Mieszkańcy mniejszych miast, miasteczek i wsi z reguły są w lepszej pozycji, bo zameldowanie poza wielkimi ośrodkami sprzyja niższej cenie OC.

 • Mniejszy silnik, niższa składka
Co ma pojemność silnika do ceny OC? Całkiem sporo, ponieważ duży silnik oznacza zwykle większe możliwości auta oraz pokusę, by je przetestować, co z kolei może prowadzić do wypadków. Dlatego też właściciele samochodów małolitrażowych (poniżej 1,0 l) płacą średnio za ubezpieczenie tylko 656 zł, podczas gdy kierowcy aut z dwukrotnie większymi silnikami aż 969 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE