reklama

Od Ejzyków po Jarmark, czyli o tradycji różanej w Kutnie

Opublikowano:
Autor:

Od Ejzyków po Jarmark, czyli o tradycji różanej w Kutnie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaO godz. 15:15 spod Dworku Modrzewiowego wyruszyła grupka miłośników historii Kutna. Dziś w ramach cyklu „Kutnowski spacerownik – poznajemy tożsamość naszego miasta” odbyło się kolejne spotkanie, które poprowadził Stanisław Wojdecki, zaś tematem przewodnim była tradycja różana.

Tradycje upraw róż w Kutnie sięgają początków XX wieku, a jej pionierami są bracia Karol i Aron Ejzykowie, którzy w 1912 roku założyli w Adamowicach gospodarstwo ogrodnicze specjalizujące się w produkcji róż.

- Aron Ejzyk był dobrym człowiekiem. Mimo, że był wyznania mojżeszowego, bardzo pomagał przy odbudowie kościoła w Woźniakowie. Po dziś dzień wśród okoilicznych mieszkańców nie sposób usłyszeć złe słowo o Eizyku - mówił w trakcie dzisiejszego spacerownika Stanisław Wojdecki.

Uczestnicy dzisiejszego spotkania odwiedzili grób innego wybitnego hodowcy róż, Bolesława Wituszyńskiego, pochowaengo na kutnowskim cmentarzu parafialnym.

Bolesław Wituszyński do Kutna przyjechał w latach 40. Najpierw prowadził gospodarstwo ogrodnicze w Gnojnie, a od końca lat 50. przy ul. Chodkiewicza. Został właścicielem największych szkółek róż w Polsce.

Wyhodował cztery własne odmiany róż: Kutno(1965) – róża miniatura, sport Margo Coster, Marylka (1967, zarejestrowana w 1972 r.) – róża miniatura, Kopernik (1969, zarejestrowana w 1977 r.), Leszek (1980 – niezarejestrowana).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo