Reklama

Od jego śmierci minął już rok. Diecezja wspomina biskupa Alojzego Orszulika

Opublikowano:
Autor:

Od jego śmierci minął już rok. Diecezja wspomina biskupa Alojzego Orszulika - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Był pierwszym biskupem łowickim, posługę duszpasterską pełnił przez 62 lata, na wieczny spoczynek odszedł w wieku 90 lat. W miniony piątek minęła pierwsza rocznica bp. Alojzego Orszulika. Jak wspomina go diecezja łowicka i łowicki „Gość Niedzielny”?

Alojzy Orszulik zarządzał diecezją do 2004 roku. Uroczystości pierwszej rocznicy śmierci bp. Alojzego z udziałem biskupów i zaproszonych gości odbędą się w bazylice katedralnej w Łowiczu w sobotę 29 lutego o godz. 18.

Bp Alojzy Orszulik urodził się 21 czerwca 1928 r. w Baranowicach. Studnia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył w 1965 r., a święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1957 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Studia kontynuował na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL. W latach 1961-1989 wykładał prawo kanoniczne w seminarium ołtarzewskim. W 1962 r. został skierowany do pracy w Sekretariacie Episkopatu Polski. Od 1968 r. był kierownikiem Biura Prasowego Episkopatu Polski. Z nominacji papieża Pawła VI był konsultorem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

Sakrę biskupią otrzymał 8 grudnia 1989 r. w Siedlcach z rąk prymasa kard. Józefa Glempa. Jako swoje zawołanie biskupie przyjął: „Christo in aliis servire” (Służyć Chrystusowi w innych). 25 marca 1992 r., po erygowaniu diecezji łowickiej, został nominowany jej ordynariuszem. Ingres do łowickiej katedry odbył 12 kwietnia tego samego roku.

Zgodnie z życzeniem jego ciało po śmierci spoczęło w krypcie bazyliki katedralnej w Łowiczu obok 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i Prymasów Polski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE