Reklama

Oddawanie krwi, Internet oraz potomstwo odniży Twój PIT

Opublikowano:
Autor:

Oddawanie krwi, Internet oraz potomstwo odniży Twój PIT - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Osoby, które chciałyby obniżyć należny podatek PIT w przyszłym roku, mają kilka możliwości. Warto już teraz zapoznać się z niektórymi z nich.

Oddajesz krew – płacisz mniej

Ta prosta zasada jest istotą ulgi z tytułu oddanej honorowo krwi. Teoretycznie możemy zaoszczędzić na podatku nawet 3601 zł (w przypadku mężczyzn; kobiety maksymalnie 3484 zł). Prawo stanowi, iż ulga za krew (jak również ulga z tytułu darowizny na cele kultu religijnego i na rzecz pożytku publicznego), nie może przekroczyć 6% dochodów w ciągu roku. Oznacza to, że powyższe wyliczenia mają zastosowanie tylko w przypadku, gdy oddamy maksymalną ilość krwi i osocza w ciągu roku oraz nasz dochód nie będzie niższy niż ok. 60 tys. złotych w skali roku.

Dodatkowym ograniczeniem dla osób, które chciałyby skorzystać z tej ulgi jest zasada, że odliczać można darowiznę w postaci krwi, którą oddaliśmy bezpłatnie (mówiąc wprost: nie „sprzedaliśmy” jej) oraz była ona oddana w publicznej stacji krwiodawstwa. Warto zastanowić się nad taką darowizną, ponieważ nic nas to nie kosztuje, a obniżamy kwotę należnego podatku, a co więcej pomagamy chorym, którzy akurat potrzebują tego życiodajnego płynu.

Ulga prorodzinna

Popularna ulga na dziecko ma zastosowanie w przypadku posiadania potomstwa. Posiadając tylko jedną pociechę, zmniejszamy swój podatek o nieco ponad 1112 zł w ciągu roku. W przypadku trójki dzieciaków jest to już ok. 4224 zł. W przypadku większej ilości dzieci, suma ta zwiększa się o 2700 zł rocznie z każdym kolejnym potomkiem. Można więc zaoszczędzić sporo, zwłaszcza, że jeżeli nie jesteśmy w stanie wykorzystać całej przysługującej nam kwoty, dostaniemy zwrot różnicy (do wysokości wpłaconych w ciągu roku składek na ZUS).

Istnieje kilka ograniczeń dotyczących tej ulgi, w szczególności wieku dzieci, tego czy się uczą, czy i jak wysoki osiągnęły dochód, czy są w związku małżeńskim. Warto sprawdzić więc, czy nasze pociechy spełniają wszystkie kryteria, przewidziane przez urzędników.

Internet w domu to też oszczędność

To prawda, ale z tej ulgi można skorzystać tylko raz i tylko dwa lata pod rząd. Jeżeli więc odliczyliśmy wydatki za Internet od podatku za 2014 rok, a za 2015 tego nie zrobimy, to nie będzie już możliwości skorzystania z tego dobrodziejstwa. Można maksymalnie odliczyć 760 zł w skali roku, czyli płacąc więcej niż 63 zł miesięcznie, nie będziemy mogli odliczyć całości wydatków z tego tytułu.

Dla fiskusa nie ma znaczenia w jaki sposób łączymy się z Internetem – może to być dostęp przez linię telefoniczną, w pakiecie z telewizją kablową, poprzez łącza wyspecjalizowanego dostawcy internetowego czy poprzez coraz bardziej popularny Internet komórkowy w technologii LTE. Ważne tylko, by zachować wszystkie dowody zapłaty, faktury, potwierdzenia przelewów itd. Na każdym z nich musi być wyszczególniony rodzaj usługi (w tym przypadku dostęp do Internetu) oraz nazwa firmy, która nam tę usługę świadczy oraz nasze dane, jako abonenta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE