Reklama

Odra atakuje, kutnowski sanepid ostrzega

Opublikowano:
Autor:

Odra atakuje, kutnowski sanepid ostrzega - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Coraz więcej osób choruje na odrę. Większą liczbę takich przypadków odnotowano nie tylko w Europie czy Polsce, ale i województwie łódzkim. Sanepid ostrzega i przypomina, jak uchronić się przed wirusem oraz co zrobić, gdy na ciele pojawiają się pierwsze objawy choroby.

Wysoka gorączka, katar, kaszel, światłowstręt, przebarwienia błony śluzowej czy wysypka. Wszystkie te objawy oznaczać mogą jedno: odra. Jest ona wysoce zakaźną chorobą wirusową szerzącą się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej nie chorowała na odrę i nie była szczepiona przeciw niej jest podatna na zakażenie i w przypadku styczności z osobą chorą ulegnie zakażeniu z prawdopodobieństwem wynoszącym aż ok. 98 proc.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kutnie przypomina o konieczności pilnego zgłaszania nawet podejrzenia zachorowania, a już tym bardziej rozpoznania choroby. Sanepid przypomina także o konieczności pobierania materiałów do badań wirusologicznych i molekularnych. Pracownicy PSSE działają w oparciu o wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego. A mówi on m.in. o tym, że:

  1. W przypadku każdej osoby chorej z objawami wysokiej gorączki, nieżytu górnych dróg oddechowych, z zapaleniem spojówek, światłowstrętem, suchym kaszlem, następnie wysypką zaczynającą się za uszami kolejno na twarzy, w następnych dniach zajmującej tułów i kończyny (o zstępującym charakterze) grubo plamistej i ze skłonnością do zlewania się należy podejrzewać zakażenie wirusem odry.
  2. Jeśli z treści rozmowy telefonicznej prowadzonej w celu uzgodnienia terminu udzielenia porady lekarskiej wynika możliwość zachorowania na odrę najlepszym rozwiązaniem jest udzielenie porady lekarskiej w warunkach wizyty domowej, w miejscu pobytu chorego.
  3. W przypadku zgłoszenia się chorego bezpośrednio do lecznicy należy podjąć działania zmniejszające możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby jeszcze przed właściwym badaniem lekarskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE