Na tej wycieczce nie było czasu na nudę
W środę, 21 maja 2025 roku, słuchaczki i słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku mieli okazję uczestniczyć w jednodniowej wycieczce edukacyjno-zdrowotnej do województwa kujawsko-pomorskiego. Organizacją wyjazdu zajęła się Stanisława Wasilewska z Rady Słuchaczy, we współpracy z Hanną Gontarek z zarządu.
Pierwszym przystankiem była urokliwa miejscowość Pakość, położona nad Notecią. Główną atrakcją tego miejsca jest Kalwaria Pakoska – kompleks 25 kaplic Męki Pańskiej, wzorowany na jerozolimskiej Drodze Krzyżowej. Kaplice, utrzymane w stylu barokowym, powstawały od XVII do XIX wieku i rozmieszczone są po obu stronach Noteci.
Kalwaria jest dziś jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce, będąc jednocześnie świadectwem silnych tradycji religijnych regionu.
- Zwiedziliśmy również kościół pw. św. Bonawentury, będący integralną częścią kalwarii. Świątynia wraz z przylegającym klasztorem mieści się w murach dawnego zamku wybudowanego w XIV wieku. Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu barokowym, natomiast jego wystrój reprezentuje styl rokoko. - opowiada Elżbieta Żółtowska.
Kolejnym punktem wyprawy było miasto Inowrocław, słynące z tradycji solankowych i bogatej historii. Tam uczestnicy zwiedzili Bazylikę Mniejszą Imienia Najświętszej Maryi Panny – jeden z najstarszych zabytków romańskich w Polsce, datowany na XII wiek.
- Duże wrażenie wywarła na nas gotycka rzeźba „Uśmiechniętej Madonny”. Wyjątkowego charakteru nadają świątyni płaskorzeźby diabłów, zwierząt i ludzi, umieszczone na jej zewnętrznych ścianach. - informuje Elżbieta Żółtowska.
Przed wejściem do neoromańskiego Kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, z wysoką wieżą (77 metrów), wysłuchali historii, którą przeżyła i przekazała babcia przewodnikowi. W 1909 roku podczas mszy w Wielki Piątek doszło do tąpnięcia ziemi spowodowanego przez nieczynną kopalnię soli pod miastem, co doprowadziło do zawalenia się części świątyni. Na szczęście dzięki szybkim decyzjom księdza, nikt nie zginął. Świątynia była nieczynna przez 20 lat (do 25 sierpnia 1929), a kilka miesięcy później w grudniu został ochrzczony Józef Glemp prymas Polski.
Kolejnym punktem była Wystawa Solnictwa, gdzie uczestnicy wycieczki obejrzeli pomieszczenia odtwarzające dawną kopalnię soli w Inowrocławiu. Odwiedzili również Instytut Prymasa Józefa Glempa urodzonego właśnie w Inowrocławiu. Złożyli także wizytę przy pomniku Jana Kasprowicza.
Następnie udali się do Parku Solankowego, uznawanego za jeden z najpiękniejszych parków uzdrowiskowych w Polsce.
- Po drodze mijaliśmy sanatoria, uzdrowiska oraz liczne rzeźby i pomniki, w tym ławeczkę generała Władysława Sikorskiego – symboliczny hołd dla wybitnego dowódcy związanego z Kujawami. Szczególne wrażenie zrobiła na nas imponująca tężnia solankowa – największa tego typu konstrukcja w Polsce, zbudowana z drewna i gałęzi tarniny. - mówiła Elżbieta Żółtowska.
Spacer wokół tężni był relaksującym i odświeżającym doświadczeniem.
Na zakończenie wycieczki odwiedzili Pijalnię Wód, gdzie skosztowali leczniczej wody „Jadwigi” oraz delektowali się pyszną kawą.
- Było to miłe zwieńczenie intensywnego, pełnego wrażeń dnia. Serdecznie dziękujemy koleżankom za zorganizowanie tej wycieczki, która w piękny sposób połączyła walory edukacyjne, zdrowotne i integracyjne. - dodała Elżbieta Żółtowska.
Komentarze (0)