reklama
reklama

Ogniska ptasiej grypy w regionie. Kutnowskie służby reagują

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-lodz-piw.pl

Ogniska ptasiej grypy w regionie. Kutnowskie służby reagują - Zdjęcie główne

W sąsiedztwie powiatu kutnowskiego zlokalizowano ogniska ptasiej grypy | foto poglądowe-lodz-piw.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kolejne ognisko ptasiej grypy w bezpośrednim sąsiedztwie powiatu kutnowskiego. Tym razem problem dotyczy gminy Witonia (powiat łęczycki), o czym oficjalnie informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kutnie.
reklama

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie podaje, że ognisko ptasiej grypy stwierdzono 4 marca bieżącego roku. Dodatnie wyniki badań dotyczyły próbek pobranych od kaczek rzeźnych z gospodarstwa położonego w miejscowości Gledzianów, gmina Witonia.

- Natomiast, w dniu 8 marca 2021 r. poinformował (Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy Puławy - dop. red.) o stwierdzeniu wtórnego ogniska grypy ptaków w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Kuchary, gmina Witonia. W gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby – informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kutnie.

Dodajmy, że to nie pierwsza w ostatnim czasie taka sytuacja w pobliżu powiatu kutnowskiego. Przypomnijmy, że na początku grudnia ubiegłego roku ognisko ptasiej grypy ujawniono w Sierakowie w powiecie gostynińskim, tuż przy granicy z powiatem kutnowskim. W związku z bezpośrednim sąsiedztwem miejscowości trzech gmin powiatu kutnowskiego zostały objęte obostrzeniami. Chodzi o gminę Łanięta, gminę Strzelce i gminę Oporów.

Wystąpienie grypy ptaków u drobiu w gospodarstwie wiąże się z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną działań mających na celu:

  • jak najszybszą likwidację ogniska,
  • ustalenie źródła choroby,
  • ustalenie czy nie doszło do przeniesienia choroby do innych gospodarstw (lub innych podmiotów).
  • W przypadku stwierdzenia ogniska grypy ptaków, pod nadzorem urzędowym podejmowane są m. in. następujące działania:
  • niezwłoczne zabicie drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków;
  • usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie;
  • zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;
  • gospodarstwo, w którym stwierdzono grypę ptaków podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które wykazują działanie unieszkodliwiające w stosunku do wirusa grypy ptaków.
Wokół ogniska grypy ptaków wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska choroby) i obszar zagrożony (o promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska choroby).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama