Reklama

Reklama

Okrojony budżet miasta, a bezrobocie wciąż najniższe w województwie. Jak Kutno radzi sobie w czasie pandemii?

Opublikowano: 8 września 2020 10:01
Autor:

Okrojony budżet miasta, a bezrobocie wciąż najniższe w województwie. Jak Kutno radzi sobie w czasie pandemii? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pustki w Aquaparku, ogromny spadek przychodów z podatków PIT, łączne straty z tytułu pandemii szacowane nawet na kilkanaście milionów złotych - "z budżetem jak na razie kroi się słabo" - podsumowuje szczerze obecną sytuację prezydent Zbigniew Burzyński. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej w urzędzie miasta nie zabrakło jednak pozytywów. Jak podkreślają włodarze, cały czas realizowane są najważniejsze inwestycje, a bezrobocie w Kutnie wciąż jest najniższe w całym województwie łódzkim.

Reklama

Ogromne zmiany lock down przyniósł m.in w kutnowskim Aquaparku.

- W ubiegłym roku przychody z Aquaparku wynosiły 673 tys, zł, a w tym roku jest to 180 tys. zł. Frekwencja jest fatalna. Jak patrzymy, to sięga 40 procent na strefie wodnej, a na niektórych suchych jeszcze gorzej. Jak widać, ludzie mają obawy, nie przychodzą, nie korzystają i efekt jest taki, że koszty są, a przychodów z tego tytułu nie ma - powiedział prezydent Burzyński.

Spadek frekwencji w Aquaparku to nie jedyna i nie największa bolączka władz miasta. Potężne straty generują bowiem wpływy z podatków.

- Szacujemy, że największy ubytek będzie z tytułu podatku PIT, podatku od osób fizycznych. W tej chwili na planowane 49 mln wykonane jest 29 mln,w końcowym rozrachunku i tak braknie ok. 4 mln z PIT. A w ostatnich latach było tak, że PIT miał nadwyżkę - zaznacza włodarz - Są jeszcze drobniejsze sprawy, jak podatek od transportu, jakieś pół mln niedoboru. Łącznie szacujemy, że to może być od 12 do 14 mln zł niedoboru. To jest ten bardzo taki pesymistyczny wariant. I teraz, jeśli otrzymaliśmy 8 mln (z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - przyp. red.), to nie są to dodatkowe środki na dodatkowe zadania, to jest rekompensata z tytułu utraconych dochodów w czasie pandemii. A więc nie będzie żadnych nowych inwestycji, pewnie nie będziemy w stanie zrealizować części tego, co mieliśmy zapisane w budżecie. Z budżetem jak na razie kroi się słabo - podsumował Z. Burzyński.


Nie wszystkie aspekty gospodarcze naszego miasta rysują się jednak w ciemnych barwach.

- Na ten moment sytuacja w gospodarce miasta jest dobra - przekonuje gospodarz Kutna - Bezrobocie wynosi 1275 osób, a więc wzrost od stycznia to 80 osób - to są żadne ruchy. Stan na 30 czerwca zatrudnionych w dzielnicy przemysłowej Sklęczki to 9 313 osób. Jest lekki ubytek z 9 493, jednak w stosunku do lipca ubiegłego roku jest to wzrost [...] Wiemy, że na strefie znów są poszukiwani pracownicy, nie ma zwolnień grupowych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę dane GUS, to nadal jesteśmy na pierwszym miejscu w województwie łódzkim jeśli chodzi o liczbę pracujących na tysiąc mieszkańców - skwitował prezydent.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)
 • rok temu | ocena +0 / -0

  sochis

  AQqapark nie jest od tego aby tam ludzie mogli pływać, korzystać z sauny, itd, ale po to aby kolesie mieli cieple posadki! Po co tam stanowisko kierownika marketingu??? Skoro marketing nie działa, co widać po stratach. W każdej normalnej instytucji marketing ma generować przychody...

 • rok temu | ocena +2 / -2

  Święto Dłuży

  Na dzień 31.12.2020 r. prognozowana kwota zadłużenia, wpływająca na kształtowanie się wskaźnika obsługi zadłużenia, wynikająca zzaciągniętych kredytów, pożyczek iwyemitowanych obligacji oraz zakupów z odroczonym terminem płatności wynosi 96.975.779,74 zł

 • rok temu | ocena +3 / -3

  Expert look

  Kutno jak zawsze radzi sobie z.j.cie.! Mądrzy w niewiedzy mają w.j..e na wszystko i uśmiech, po co się stresować przecież ci co mają mieć dobrze, to mają, o co chodzi nikt nic nie wie, nikt nie rozumie, bo przecież jest ok. Ironicznie wygląda to tak: co te lidzie kcom, fontanija jest, rowery tyż przecia som, wiela betonu, strefa z możliwościom podjecia pracy a i bezrobocie tyż przecia mniejsze, o co chodzi? Tak dobrze tu se ży(g)ć i wszystko mieć w d..e! Prezynty i premie tyż przecież som dla wybitnych (od siebie dodam: uczonych inaczej), itp. itd. Osobiście uważam, że tym miastem należy potrząsnąć i to z wielkim rozmachem. A teraz żartobliwie dodam ku przyszłości miasta Kutna: między nami, po ulicach, pojedynczo i grupkami snują się fałszywi ludzie z walizkami... i nie mowa tu o cudzoziemcach.

  • rok temu | ocena +0 / -0

   korekta

   Może :"fałszywi ludzie z walizkami lawirują między studzienkami '.

 • rok temu | ocena +14 / -14

  klient

  Prezydent podaje nie pełne dane albo takie dostaję. Strata Aquaparku jest stricte porownywana z poprzednim rokiem. Ale obiekt stał od marca do czerwca. Basen do lipca więc wydatki były niższe . Energia woda itp. Więc żeby wiedzieć ile i co trzeba zrobić bilans. Miasto dąży do zamknięcia tego obiektu? Jest on kulą u nogi? Bo jak widzę zachowania zarządzających tym obiektem to mi się płakać chce. Pytanie numer dwa ode mnie jako klienta. Jak ma być więcej ludzi skoro strefa gastronomiczna nie istnieje na tym obiekcie. Nie ma anie baruanie restauracji . Idąc na kregielnie chce wypić piwo a wiecznie zamknięte. Nie dawno radny Markiewicz w radiu zapraszał do aquaparku po czym odcieliście Panstwo możliwosć korzystania z jakielkolwiek sauny przez 4 dni w tygodniu od rana (wcześnie była czynna choć jedna) Narzekamy na frekwencje ale robimy wszystko aby zniechęcić stałych klientów. Pomijam fakt niedoboru pracowników na tym obiekcie i braku szatni w zbliżającym się okresie zimowym

  • rok temu | ocena +0 / -0

   kufel

   idąc na kręgielnie wypij piwo w domu.

 • rok temu | ocena +9 / -9

  observer

  Bezrobocie niskie? Bo zdolna i wykształcona młodzież wypier.............dala z tego zasrane.............go grajdoła. Nie ma się czym chwalić zatem, a pomyśleć dlaczego młodzi ludzie nie mają perspektyw w tym mieście. Tutaj się tworzy tylko miejsca pracy dla urodzonych na Ukrainie albo Filipinach wykrawaczy świńskich zadów.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Xy

  Nie będzie też pewnie inwestycji Zielona Oś Miasta i z tego się cieszę. Szkoda takiego terenu. Byłam tam w sobotę i przeraża mnie ta łąka te chaszcze nie skoszone. Mam nadzieję że powstaną tam bloki.

 • rok temu | ocena +4 / -4

  sochis

  Obiecali w kampanii wyborczej darmowe obiady dla dzieci, nie zrealizowali, teraz covidem sie będa zasłaniać, nieudacznicy.