reklama
reklama

Opłatek na wigilię. Gdzie kupić i ile kosztuje?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. red.

Opłatek na wigilię. Gdzie kupić i ile kosztuje? - Zdjęcie główne

Opłatek wigilijny symbolizuje pojednanie i przebaczenie | foto arch. red.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW natłoku przedświętecznych zajęć i zakupów, przypominamy o ważnym elemencie, który powinien znaleźć się na każdym stole. Mowa o opłatku, którym dzielimy się z bliskimi skłądając sobie życzenia.
reklama

Pytając o nieodzowne elementy związane z Bożym Narodzeniem, większość z nas jednym tchem wymieni: choinka, smażony karp, makowiec i pasterka. Tymczasem jest jeszcze jeden, o którym nie wolno zapomnieć. Mowa o opłatku wigilijnym. Gdzie w Łodzi najlepiej go kupić i za ile?

Gdzie kupimy opłatek wigilijny? 

Wystarczą tylko trzy składniki: przegotowana woda, mąka pszenna i łyżka oleju, by zrobić wigilijny opłatek. Jednak mało, kto próbuje go sam upiec, większość osób po prostu go kupuje. 

Zwyczaj dzielenia się opłatkiem w wigilię Bożego Narodzenia jest powszechny przede wszystkim w Polsce, choć spotykany także na Słowacji, Litwie, Czechach, czy Ukrainie.  

Opłatek w postaci cienkiego płatka chlebowego jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem. Co ciekawe, tradycja łamania się opłatkiem swoje korzenie ma w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Nie miała początkowo związku z Bożym Narodzeniem, a była symbolem komunii duchowej członków wspólnoty. Z czasem jednak na wigilijną mszę przynoszono chleb, który błogosławiono i którym się dzielono. Zabierano go też do domów dla chorych, czy tych, którzy z różnych powodów nie byli w kościele, przesyłano krewnym i znajomym.

reklama

Warto więc pamiętać o nim  tworząc przedświąteczną listę zakupów, tym bardziej że możemy go kupić nawet podczas robienia spożywczych zakupów. Dziś są one sprzedawane w wielu miejscach, nie tylko w sklepach z dewocjonaliami, ale także niektórych marketach, kioskach, sklepach spożywczych (często są wystawiane tuż przy kasie), a nawet na poczcie, które sprzedaje je w pakiecie z siankiem. C

ena nie zmieniła się wiele od zeszłego roku. Waha się 8 złotych od 10 za cztery sztuk (dwa duże, dwa małe). Za więcej sztuk będziemy musieli zapłacić  ok. 20 złotych. Opłatek, jak wszystko inne w dzisiejszych czasach, można również kupić a internecie. Na platformach e-handlowych dostaniemy je od 5 złotych za cztery sztuki. Jednak w tym przypadku musimy doliczyć koszt dostawy. W takich sytuacji warto zebrać zamówienie od rodziny i znajomych i wziąć większą ilość, za kwotę, która będzie nas kwalifikować do darmowej przesyłki. 

reklama

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama