Reklama

Reklama

Pan Łukasz z Warszawy kupił ruiny niedaleko Żychlina. Wyjątkowy dwór zyska dawny blask! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pan Łukasz z Warszawy kupił ruiny niedaleko Żychlina. Wyjątkowy dwór zyska dawny blask! [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia Wygląda na to, że jeden z zabytkowych obiektów znajdujących się blisko Żychlina wkrótce zmieni się nie do poznania. Mowa o ruinach dworu, które w niedalekiej przyszłości mają przejść dużą metamorfozę.

Reklama

Pan Łukasz z Warszawy odbuduje dwór niedaleko Żychlina

O sprawie informuje facebookowy profil Pacyna – ocalić od zapomnienia. Majątek znajduje się około 15 kilometrów od Żychlina.

- Jeden z obiektów zabytkowych w gminie Pacyna zmienił właściciela. Dwór, a właściwie ruiny dworu i park w Kątach zakupił Pan  Łukasz z Warszawy. Nowy właściciel planuje odbudowę i rewitalizację zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi i przeznaczenie go na budynek prywatny. Cieszy to, że już drugi obiekt zabytkowy w okolicach Pacyny zostanie odrestaurowany – podają autorzy profilu Pacyna – ocalić od zapomnienia.

Pierwszym budynkiem, który doczekał się gruntownej rewitalizacji, jest dwór w miejscowości Słup. O jego nowych właścicielach pisaliśmy W TYM MIEJSCU.

Jak podaje portal Dwory i Pałace Polski w 1783 roku w Kątach była kolokacja Żółtowskich i Czarnowskich – ci ostatni pozostawali właścicielami części Kąt, zwanej też Kąty-Czarnowo, aż do XX wieku. 

- Na początku XX wieku własność Czarnowskich i Skarbek-Kozietulskich, w tym 1909 roku Władysława Skarbek-Kozietulskiego i Zdzisława Czarnowskiego. W późnych latach dwudziestych XX wieku część Kąt należała do Witolda Czarnowskiego, a jego majątek liczył 467 hektarów – opisuje portal Dwory i Pałace Polski.

To samo źródło informuje, że dwór wzniesiony został najprawdopodobniej w trzeciej ćwierci XIX wieku, pierwotnie parterowy, z piętrowym obustronnym ryzalitem na osi obu elewacji, nakryty zapewne dachami dwuspadowymi.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy