reklama
reklama

Park niczym pałacowy ogród. To miejsce zachwyca jesiennym klimatem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Park niczym pałacowy ogród. To miejsce zachwyca jesiennym klimatem [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
49
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaJesień bywa ponura, ale na szczęście bywa też niezwykle urokliwa. Dowodów na to nie musimy szukać daleko. Czasami wystarczy tylko wyjść z domu i odwiedzić miejskie tereny zielone. Doskonałym tego przykładem jest park Wiosny Ludów.
reklama

Jesień w parku Wiosny Ludów

W tym miejscu już teraz jest bardzo klimatycznie, a z biegiem czasu zapewne będzie jeszcze ładniej. Warto więc po pracy, szkole czy innych obowiązkach wybrać się tam na jesienny spacer.

A okazji ku temu w najbliższym czasie może troszkę być, ponieważ na zbliżające się dni prognozowana jest słoneczna pogoda, która zapewni nam złotą, polską jesień.

reklama

Park Wiosny Ludów to największy kompleks zorganizowanej zieleni w Kutnie. Znajduje się w południowej części miasta i zajmuje około 17 hektarów.

- Obiekt postał w latach 1775-1791 i był wówczas ogrodem dworskim przy Pałacu Gierałty. We wspomnianym pałacu swoją siedzibę ma obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna. Historycznie, jak i współcześnie (rewaloryzacja w roku 2014), park dzieli się na dwie części. Pierwsza to symetryczny ogród, przypominający nieco swoim układem ogród francuski. Druga to krajobrazowy ogród, który powstał w latach 1826-1840, podczas przebudowy rezydencji – przypomina Biuro Zieleni Miejskiej.

Część "francuska" to symetryczny ogród składający się z bukszpanów, cisów, formowanych grabów, szpalerów głogów oraz róż w historycznych odmianach. 

reklama

- Sektory odgrodzone bukszpanem wzbogacone są bylinami: dzwonkiem skupionym i brzoskwiniolistnym. W części tej spotkamy interesujące gatunki dendroflory – platany, kasztanowce, glediczje, dęby i lipy – wylicza Biuro Zieleni Miejskiej.

Równie urokliwa jest część "krajobrazowa", która przypomina naturalny las z bogatym runem. Drzewa to przede wszystkim graby, dęby oraz jesiony. 

- Runo w kwietniu reprezentuje charakterystyczny dla naszych lasów liściastych aspekt wiosenny – zakwitają wtedy zawilce białe oraz złocie. Następnie zastępują je większe byliny. W strefie tej zostały nasadzone m. in. paprocie, podagryczniki, kopytniki, języczniki i gajowce – dodają pracownicy Zieleni Miejskiej.

reklama

Przypominają także, że na opisywanym terenie spotkamy pomnikowe okazy drzew: dęby szypułkowe, kasztanowiec oraz świerk.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama