reklama
reklama

Patriotycznie i rodzinnie w parku Traugutta. Tak kutnianie świętują 3 Maja! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaTłumy mieszkańców i oficjeli stawiły się dziś w parku Traugutta, gdzie trwają obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wydarzenie odbywa się w iście rodzinnej atmosferze: tegoroczne uroczystości to nie tylko od biało-czerwone kotyliony, flagi i pokazy tańców narodowych, ale również wspólna zabawa na Pikniku Rodzinnym.
reklama

Obchody rozpoczęły się tradycyjnie, od mszy świętej za Ojczyznę, którą o godz. 10:00 w kościele pw. św. Wawrzyńca odprawił ks. Jerzy Swędrowski. Brały w niej udział Pododdział Honorowy ZHP Hufiec Kutno, Orkiestra Gminy Kutno i poczty sztandarowe. Po nabożeństwie przyszedł czas na huczne świętowanie, które tym razem zorganizowano w parku Traugutta. Tam mieszkańców poprowadziła orkiestra Gminy Kutno i Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie.

Uroczystości miejskie zainicjowano odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, następnie do zebranych przemówił prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński. Po części oficjalnej przyszedł czas na pokaz tańców narodowych w wykonaniu przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, a także Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. .

reklama

Na kutnian zgromadzonych w parku Traugutta czeka Piknik Rodzinny połączony z Kutnowskim Piknikiem Organizacji Pozarządowych, a na nich: stoiska gastronomiczne, strefa zabaw dla dzieci oraz sterfa sportu i rekeracji. Impreza potrwa do godz. 15:00. 

Konstytucja 3 maja została chwalona 3 maja 1791 roku. Była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją. Za jej autorów uważa się króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego oraz Hugo Kołłątaja.

Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama