Reklama

Reklama

Patriotycznie w centrum Kutna. Uczcili rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego [ZDJĘCIA/WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Za nami patriotyczne uroczystości w centrum Kutna. Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na plac marsz. J. Piłsudskiego, gdzie odbyła się pozostała część uroczystości.

Reklama

Święto Wojska Polskiego w Kutnie

Ustanowienie 15 sierpnia jako Święta Wojska Polskiego ma historyczny związek z wojną polsko-bolszewicką i historycznym zwycięstwem polskich wojsk w Bitwie Warszawskiej. Z tej okazji w całym kraju odbywają się uroczystości, msze i defilady, które upamiętniają bohaterstwo, odwagę i patriotyzm polskich żołnierzy. Podobnie dziś było także w Kutnie.

Kutnowskie uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Wawrzyńca. Pozostała część obchodów odbyła się natomiast na Placu Piłsudskiego, gdzie nie zabrakło przemówienia prezydenta Kutna Zbigniewa Burzyńskiego, apelu pamięci oraz złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka. 

W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Zbigniewem Burzyńskim na czele, radni, przedstawiciele starostwa powiatowego ze starostą Danielem Kowalikiem, przedstawiciele kutnowskich parlamentarzystów, stowarzyszeń, kombatantów, harcerzy, policjantów, strażaków oraz oczywiście ci, na cześć których zorganizowano dzisiejsze obchody - żołnierze.

Zbigniew Burzyński: "Niech żyje Wojsko Polskie!"

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego i wciągnięcie flagi na maszt, po czym głos zabrał prezydent Zbigniew Burzyński.

- 102 lata temu polscy żołnierze dokonali rzeczy wielkich. Stanęli naprzeciwko licznej armii bolszewickiej i dzięki bohaterstwu i poświęceniu zdołali wygrać jedną z największych i najbardziej znaczących bitew na świecie. […] W obronie polskiej suwerenności podczas wojny z armią bolszewicką brali też udział ochotnicy z Kutna oraz żołnierze 37. Łęczyckiego Pułku Piechoty, którzy po tych wydarzeniach przez 18 lat pracowali w naszym mieście. […] W dzień taki jak ten warto podkreślić, że Polska jest częścią europejskiej wspólnoty i nigdy nie należy o tym zapominać - mówił 

Prezydent złożył też życzenia żołnierzom - wspomniał o satysfakcji zawodowej, spełnieniu i wielu sukcesach.

- W dzisiejszych niepewnych czasach wojsko polskie jest gwarancją naszego bezpieczeństwa. Dlatego Wam drodzy żołnierze oraz wszystkim pracownikom Wojska Polskiego składam najserdeczniejsze życzenia sukcesów, awansów, a także zdrowia. W tym miejscu należą się również szczególne podziękowania dla 92. Batalionu Lekkiej Piechoty z Kutna. Dziękuję za współpracę podczas wydarzeń patriotycznych, a także za organizację dnia otwartych koszar. Niech żyje Wojsko Polskie! Cześć i chwała bohaterom! - podkreślał.

Na koniec delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Wieńce złożyli m.in.: prezydent Zbigniew Burzyński, zastępca prezydenta Zbigniew Wdowiak, przewodniczący Rady Miasta Mariusz Sikora, wójt gminy Kutno Justyna Jasińska, starosta kutnowski Daniel Kowalik, a także przedstawiciele biur poselskich, senatorskich, NSZZ Solidarność oraz Koła Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy