Reklama

Reklama

Patriotycznie w Głogowcu. Odsłonięto tablicę i uczczono poległych Powstańców [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Patriotyczne uroczystości miały dziś miejsce w parafii św. Wojciecha w Głogowcu. W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, odsłonięto tablicę pamięci księdza Józefa Siekierzyńskiego, powstańca, sybiraka i proboszcza parafii w Głogowcu w latach 1904 - 1912.

Reklama

Po mszy świętej odbył się koncert w wykonaniu dzieci i młodzieże ze Szkoły Podstawowej w Gołębiewku oraz, po czym zagrała Orkiestry Gminy Kutno. Po muzycznych występach przyszedł czas na odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. Józefa Siekierzyńskiego. Tablicę poświęcił proboszcz parafii w Głogowcu, ks. Piotr Kalisiak, oficjalnego przecięcia wstęgi dokonała natomiast wójt gminy Kutno, Justyna Jasińka. Następnie poczty sztandarowe złożyły kwiaty pod zbiorową mogiłą Powstańców 1863 r. 

Przypomnijmy, że Powstanie Styczniowe, wymierzone przeciwko Imperium Rosyjskiemu, wybuchło w Królewstwie Polskim 22 stycznia 1863. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek.

Pomimo klęski militarnej, powstanie styczniowe osiągnęło część celów politycznych, przyczyniło się między innymi do zahamowania reprezentowanej przez hrabiego Aleksandra Wielopolskiego polityki ugody wobec rosyjskiego zaborcy, popieranej przez część elit Królestwa. Pamięć o powstańcach stała się ważnym motywem w literaturze i malarstwie oraz motywacją dla nowego pokolenia działaczy niepodległościowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy