Reklama

Reklama

Patronki kutnowskich ulic. Ile z nich znacie? [galeria]

Opublikowano: ndz, 23 sty 2022 14:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Choć zdecydowaną większość patronów kutnowskich ulic stanowią mężczyźni, przechadzając się po naszym mieście możemy trafić na ulice, którym patronują także sławne kobiety. Skłodowskiej-Curie, Konopnickiej...Jakie jeszcze przychodzą Wam do głowy? Przygotowaliśmy ich zestawienie - zajrzyjcie do galerii zdjęć ze Street View!

Reklama

Patronki ulic w Kutnie - kim były?

Wielu osobom na pewno jako pierwsza przyjdzie do głowy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Jedna z głównych ulic w Kutnie nazwana została na cześć podwójnej zdobywczyni Nagrody Nobla z fizyki i chemii. W 1903 uczona trafiła do grona laureatów jako pierwsza kobieta. Skłodowska - Curie zasłynęła badaniami nad promieniotwórczością i odkryciem nowych pierwiastków – radu i polonu. Oprócz jednej z głównych kutnowskich dróg, imię polskiej noblistki nosi również mieszcząca się przy Łąkoszyńskiej Szkoła Podstawowa nr 6. Nieopodal Skłodowskiej biegnie ulica, której patronuje Stefania Sempołowska – nauczycielka, pisarka i działaczka oświatowa walcząca o prawa dziecka. 

Okolice ulicy Łęczyckiej skupiają blisko siebie ulice pisarek i poetek. Wśród nich znalazły się między innymi Klementyna Hoffmanowa (także tłumaczka i działaczka społeczna), Gabriela Zapolska (autorka  słynnej „Moralności pani Dulskiej”) czy Eliza Orzeszkowa (twórczymi „Nad Niemnem” i „Marty”). Prostopadle do ul. Konopnickiej biegną z kolei ulice pisarki Marii Rodziewiczówny oraz wybitnej aktorki teatralnej Heleny Modrzejewskiej, znanej głównie z ról w dramatach szekspirowskich. 

Najnowsze ulice w Kutnie - potrafilibyście je znaleźć? 

W 2018 roku swojej ulicy doczekały się także między innymi Agnieszka Osiecka i Wisława Szymborska. Ulice Osieckiej i Szymborskiej biegną prostopadle do znajdującej się w okolicy Grunwaldu Żniwnej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy