Reklama

Reklama

Pellet – ekologiczne paliwo

Opublikowano: śr, 14 paź 2020 13:02
Autor:

Pellet – ekologiczne paliwo - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia

Reklama

Pellet czasami pisany jako pelet to wydajne, suche paliwo, które cieszy się coraz większą popularnością. Jest wytwarzany z odpadów będących naturalnym produktem obróbki drewna. Nazywany jest biopaliwem, ponieważ w czasie jego spalania powstaje bardzo mało produktów ubocznych, a do atmosfery wydostają się naprawdę niewielkie ilości CO2. Co więcej, popiół powstały po spalaniu pelletu można wykorzystać w formie nawozu mineralnego.

Co to jest pellet?

Pellet to popularne biopaliwo. Stosuje się go do ogrzewania budynków, m.in. domów jednorodzinnych, hoteli czy obiektów użyteczności publicznej. Obecnie spala się go przede wszystkim w bezobsługowych kotłach. Można również palić nim w kominku. Pellet drzewny jest stosunkowo tanim biopaliwem. Korzystanie z niego jest o wiele bardziej opłacalne niż w przypadku gazu. Do tego pellet drzewny nie brudzi – granulki drzewne wystarczy przesypać z worka wprost do pojemnika w piecu. Nie trzeba obawiać się o sadzę i brudzące drobiny charakterystyczne dla ekogroszku czy węgla. Pellet występuje w postaci drobnych granulek pachnących prawdziwym drewnem. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo niska zawartość wody.

Z czego jest produkowany pellet?

Pellet jest produktem ubocznym obróbki drewna. Jednym z największych producentów pelletu w Polsce jest Barlinek. Pellet tej marki produkowany jest z odpadów naturalnego drewna, powstających przy okazji produkcji znanej Deski Barlineckiej. Trociny są rozdrabniane, prasowane i kondycjonowane gorącą parą. W ten sposób stają się naprawdę suche, przez co mają bardzo wysoką kaloryczność. Pellet Barlinek to granulki złożone w 70% z odpadów pochodzących z drzew iglastych oraz w 30% z drewna drzew liściastych. W jego produkcji wykorzystany jest jedynie naturalny surowiec – bez dodatku chemikaliów i innych nieprzyjaznych środowisku substancji.

Pellet czyli ekologiczne paliwo

Obecnie w sezonie grzecznym praktycznie w cały kraju mamy problem ze smogiem. Czy wytwarzanie energii cieplnej może być przyjazne środowisku? Pellet to biopaliwo, którego stosowanie jest o wiele bardziej ekologiczne niż w przypadku węgla czy ekogroszku. W procesie spalania granulatu powstaje niewiele popiołu. Pellet Barlinek generuje zaledwie od 0,3 do 0,5% odpadów. Co więcej, spalanie sprasowanych i rozdrobnionych trocin sprzyja niskiej emisji CO2. Jej wartość można porównać do ilości wytwarzanej przez rośliny w procesie fotosyntezy. Ponadto pellet nie powoduje alergii i bardzo ładnie pachnie – po otwarciu worka w pomieszczeniu unosi się przyjemna woń lasu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)
 • rok temu | ocena +0 / -0

  opiumć

  też stosuję u mnie w domu pellet i jestem z niego zadowolona :) Mamy pellet od maximer, wiec jakośc jak wiecie wysoka

 • rok temu | ocena +1 / -1

  Adam

  Kocioł na pellet to bardzo dobra sprawa. Mam u siebie Kepo MC 15 z wentora i obsługa jest prosta. Wystarczy go zasypać raz na kilka dni i co jakiś czas opróżnić popielnik. Duża wygoda w porównaniu z opalaniem drewnem.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  kierowca

  ZENEK, NIE MASZ RACJI,, prawdopodobnie masz kocioł nie przystosowany do peletu albo złe ustawienia ????te kotły czsci sie góra dwa razy w sezonie a do kotłowni zaglądam raz w tygodniu, popiół wyrzucam raz na miesząc i to jest standard....

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Zenek

  pelet to wcale nie taka czysta kotłownia. Piec trzeba regularnie czyścić co tydzień i wtedy jest dużo kurzu i sadzy. Trzeba kilka razy dziennie doglądać piec. Czysta kotłownia to tylko Gaz lub Olej opałowy.

 • rok temu | ocena +1 / -1

  kierowca

  My mamy u siebie kocioł peletowy już ponad 10 lat,kotły tego producenta w kilkudziesięciu miejscsch w Kutnie i okolicy ogrzewają wiele domów ., Czysta kotłownia, czysta obsługa i ręce a przede wszystkim stosunkowo tanie ogrzewanie i czyste środowisko to atuty ogrzewania pelletem. Jest to konkurencyjny sposób ogrzewania... Rozwiń