PIT 37- Dla kogo?
Formularz PIT 37 przeznaczony jest dla podatników, którzy wyłącznie za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. O jakie dochody chodzi?- Wynagrodzenia i inne przychody wynikające ze stosunku służbowego, stosunku pracy i pracy nakładczej, obejmujące więc umowy o pracę, umowy zlecenie, kontraktów menadżerskich oraz umowy o dzieło;
- emerytury lub renty krajowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne;
- należności z tytuły bycia członkiem rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną;
- zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego;
- stypendia;
- działalność sportowa, pełnienie obowiązków społecznych;
- przychody z praw autorskich i innych praw majątkowych;
- świadczenia wypłacane z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
* źródło: http://abc-podatki.pl/pit-37/ - Informacje o PIT 37, abc-podatki, 2015/2016.
Do kiedy można złożyć PIT 37?
Deklarację podatkową PIT 37 należy złożyć we właściwym urzędzie podatkowym do 30 kwietnia 2016 roku. Oczywiście, jak w przypadku każdego formularza, niezłożenie go w czasie traktowanie jest jako wykroczenie.Najczęściej zadawane pytania.
Czy przy rozliczaniu się za pomocą formularza PIT 37 można skorzystać z jakiś ulg?
Przy rozliczaniu się za pomocą formularza podatkowego możemy skorzystać z ulg: prorodzinnej (zależna od ilości posiadanych dzieci, pozostania w związku małżeńskim lub samotnego wychowywania dzieci, wysokości uzyskiwanego przychodu, stan płaconych składek ZUS), ulgi za Internet (jeśli w 2015 korzystaliśmy z niej pierwszy raz), ulga dla samotnie wychowujących dzieci, rehabilitacyjnej i ulgi z tytułu darowizn.
Mieszkam i pracuję za granicą. Czy muszę rozliczyć się w Polsce za pomocą PIT 37?
Ogólna zasada mówi, że rozliczamy się tam, gdzie pracujemy i mieszkamy, będąc rezydentami tego kraju. Co to oznacza? Nie posiadamy na terytorium Polski tak zwanego centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) i przebywamy w obcym kraju dłużej niż 183 dni w roku, do Polski przybywając incydentalnie. Wówczas rozliczamy się na zasadach panujących w kraju, w którym przebywamy. Jeśli któryś z tych dwóch warunków nie jest spełniony, rozliczamy się w Polsce za pomocą odpowiedniego formularzu.