Reklama

Płyn chłodniczy w samochodzie – kiedy i jak wymienić?

Opublikowano:
Autor:

Płyn chłodniczy w samochodzie – kiedy i jak wymienić? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Układ chłodzenia ma za zadanie przeciwdziałać awariom silnika wtedy, gdy może być on narażony na przegrzanie, ale również zimą wspiera jego prawidłową pracę. Aby układ działał prawidłowo, konieczne jest stosowanie odpowiedniego płynu chłodniczego – kiedy należy go wymienić i jak to zrobić?

Płyny chłodnicze oferowane są w różnych wersjach, dlatego też jeżeli zależy ci na dobrej jakości tego rodzaju płynu eksploatacyjnego, przygotuj się na wyższy wydatek. Dobry płyn powinien wyróżniać się przede wszystkim szerokim zakresem temperatury, ale również ma on za zadanie chronić układ chłodzenia przed stopniowym zużyciem oraz zmniejszać ryzyko tworzenia się w nim osadów.

Co ile wymieniać płyn chłodniczy w aucie?

Wszystko zależy od marki i modelu pojazdu – producenci zwykle wskazują, że wymiana konieczna jest po około 2-4 latach, dlatego też warto zajrzeć do instrukcji obsługi. Nie zawsze jednak producent wspomina w niej o płynie chłodniczym. Mechanicy wobec tego zalecają, że wymiana nie powinna być wykonywana rzadziej niż raz na 5 lat. Gdy kupujesz auto używane w Warszawie lub innym mieście, pamiętaj o tym, że wymiana może być potrzebna szybciej.

Jak rozpoznać, że potrzeba płynu chłodniczego?

Do sprawdzenia jego poziomu można wykorzystać przyrządy miernicze – jego ilość przy zimnym silniku powinna plasować się na poziomie pomiędzy znakami wskazującymi na minimum i maksimum na zbiorniczku wyrównawczym. W sprzedaży dostępne są również urządzenia pozwalające na sprawdzenie temperatury zamarzania płynu – gdy będzie ona zbyt wysoka, wtedy płyn chłodniczy powinno się wymienić.

Co wtedy, gdy płyn nie zostanie wymieniony?

Gdy będzie się korzystało z przepracowanego już płynu chłodniczego, w takim przypadku może on przyczyniać się do korozji elementów znajdujących się w układzie chłodzenia. Dodatkowo także zwiększy się jego temperatura zamarzania, dlatego też zimą może dojść do jego skrzepnięcia, a tym samym uszkodzenia silnika.

Jak wymienić płyn chłodniczy?

W celu wymiany płynu chłodniczego konieczne jest spuszczenie go z najniższego punktu układu, a następnie należy dolać nowy płyn i odpowietrzyć instalację. Przy dolewaniu płynu chłodniczego należy wziąć pod uwagę instrukcję na opakowaniu oraz instrukcję samochodu.

Jeżeli wiesz, że nie poradzisz sobie z wymianą płynu to wybierz się do serwisu Hondy w Warszawie lub innego, aby mieć całkowitą pewność co do poprawności wykonania tej czynności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE