Reklama

Reklama

Pobierasz 500 plus? Rozpoczął się nabór wniosków. Sprawdź, do kiedy potrwa!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ZUS

Pobierasz 500 plus? Rozpoczął się nabór wniosków. Sprawdź, do kiedy potrwa! - Zdjęcie główne

Pobierasz 500 plus? Rozpoczął się nabór wniosków. Sprawdź, do kiedy potrwa! | foto ZUS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Można już składać elektroniczne wnioski o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” na kolejny okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. Zrobisz to za pośrednictwem portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej, PUE ZUS, a także aplikacji mZUS.

Reklama

Świadczenie 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Żeby otrzymać je na nowy okres świadczeniowy, należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Jeżeli rodzic czy opiekun zrobi to w terminie między 1 lutego a 30 kwietnia 2023 r., to ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

- Wnioski można składać elektronicznie za pomocą aplikacji mZUS dostępnej na urządzeniach mobilnych, tj. tablety czy telefony komórkowe oraz przez portal PUE ZUS czy Emp@tia oraz przez bankowość elektroniczną, o ile bank oferuje taką usługę – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie łódzkim. 

Jeżeli rodzic złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku. Co istotne pisma, informacje i decyzje dotyczące świadczenia 500 plus są przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. 

Świadczenie wypłacane jest w formie bezgotówkowej na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego.

Świadczenie wychowawcze przysługuje też zamieszkałym w Polsce obywatelom Unii Europejskiej i cudzoziemcom, o ile przebywają tu legalnie i mają dostęp do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument to potwierdzający, np. kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. 

- Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w naszym kraju na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym formularzu SW-U, który jest dostępny w języku ukraińskim. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną - dodaje Monika Kiełczyńska.

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. można złożyć od 1 lutego 2023 r. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia. Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami do 30 kwietnia 2023 r. ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r., co oznacza, że rodzic zachowa ciągłość wypłaty świadczenia 500+. 

Info: ZUS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy