Reklama

Reklama

Podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc w załatwieniu formalności. Mogą wyczyścić Ci konto!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ZUS Łódź

Podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc w załatwieniu formalności. Mogą wyczyścić Ci konto! - Zdjęcie główne

ZUS ostrzega. Bądźmy ostrożni, wypłaty 13.emerytur mogą być pretekstem działań oszustów | foto ZUS Łódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Trwają wypłaty trzynastych emerytur. W związku z tym ZUS przestrzega przed oszustami oferującymi pomoc w załatwieniu formalności. Ich działalność może zakończyć się wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. 

Reklama

Uwaga emeryci! Oszuści podszywają się pod pracowników ZUS

Wypłaty 13-ej emerytury mogą być pretekstem do nieuczciwych praktyk. Oszustwa „na pracownika ZUS” wielokrotnie kończą się wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. 

- Przypominam, że tzw. trzynastka dla emerytów to świadczenie wypłacane automatycznie i nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków. Pamiętajmy, że pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych osób w domach. Nie proponują też płatnych usług. Jedyny powód wizyty przedstawiciela ZUS w domu lub w pracy to kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Rzeczniczka dodaje, że podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową lub z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. Nie pobiera przy tym żadnych opłat i nie żąda żadnych gratyfikacji finansowych.

- Zwracajmy na to uwagę, ponieważ zdarzają się wciąż osoby podszywające się pod pracowników ZUS, które proponują szybkie załatwienie formalności - podkreśla M. Kiełczyńska. 

Emeryci powinni zachować ostrożność, jeśli ktoś oferuje pomoc w wypełnieniu wniosku, żąda danych osobowych lub bankowych. Kiedy tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, najlepiej powiadomić o tym policję i najbliższą placówkę ZUS. Warto wspomnieć, że ZUS wypłaca trzynastki automatycznie wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Część świadczeniobiorców otrzymała już świadczenie.

Trzynasta emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2023 r. to 1588,44 zł brutto.

Info: ZUS Łódź

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy