Reklama

Reklama

Podziel się po świętach! Akcja charytatywna 1 RZECZ: JEDZENIE-ZABAWKI-UBRANIA

Opublikowano: śr, 27 gru 2017 15:19
Autor:

Podziel się po świętach! Akcja charytatywna 1 RZECZ: JEDZENIE-ZABAWKI-UBRANIA - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Większość z nas chyba ma już dość świątecznego karpika, pierogów czy kapusty z grochem. Większość, ale nie wszyscy. Obok nas funkcjonują także osoby, które nie spędziły świąt w rodzinnym gronie, z suto zastawionym stołem i we własnym ciepłym domu. Właśnie dla tych osób zorganizowano akcję charytatywną.

Reklama

A stoi za nią jeden z radnych powiatowych - Bartosz Serenda, który na pomysł zorganizowania takiej akcji wpadł właśnie podczas pierwszego dnia świąt.

- Pomyślałem wówczas, że gdyby tak każda z rodzin odkroiła jeden kawałek ciasta, zdjęła z talerza jeden kawałek ryby, oddała jeden owoc itp. to ziarnko do ziarnka sprawiłoby, że dla kilkunastu rodzin, czy osób bezdomnych w powiecie kutnowskim uzbierałaby się przysłowiowa miarka, a na naszych świątecznych stołach tak naprawdę nadal byłoby tak samo dużo jedzenia. Tym bardziej, że mnóstwo jedzenia trafia do kosza, bo jest go po prostu za dużo lub dlatego, że najzwyczajniej w świecie nie mamy już na nie ochoty (zbrzydło nam przez Święta). Stąd też pomysł na akcję 1 RZECZ, która będzie miała w każdym roku dwie części WIGILIJNE – przed i poświąteczną - informuje radny.

PIERWSZA CZĘŚĆ: to odkładanie 1 RZECZY w czasie przygotowywania do Świąt poprzez przysłowiowe odkrojenie 1 kawałka ciasta, czy upieczenia 1 ryby więcej itp.

DRUGA CZĘŚĆ: to dzielenie się posiłkiem, używanymi ubraniami (w ramach porządków noworocznych), czy niechcianymi i starymi zabawkami (po otrzymaniu kolejnej porcji zabawek pod choinką).

Wiedz, że 1 RZECZ jest tylko przenośnią, a w rzeczywistości możesz spakować więcej jedzenia, wiele niepotrzebnych Ci rzeczy, itp. W ten sposób pomagając innym pomagasz również sobie.

Akcja charytatywna 1 RZECZ JEDZENIE – ZABAWKI – UBRANIA jest lokalną inicjatywą dla lokalnej społeczności i będzie „działać” tylko przy pomocy lokalnej społeczności, a więc nas wszystkich.

- Zobaczcie jakie są założenia akcji i jak to działa. Poniżej opisujemy założenia część drugiej, a więc poświątecznej, którą właśnie organizujemy - zachęca Bartosz Serenda.

CO MOŻESZ PRZEKAZAĆ:
JEDZENIE/ZABAWKI/UBRANIA


JAK TO DZIAŁA:

JEDZENIE. Nie wyrzucaj jedzenia po Świętach jeśli masz go w nadmiarze, lub nawet jeśli nie masz nadmiaru jedzenia to postaraj się odłożyć przynajmniej jedną rzecz (lub po jednej rzeczy; po prostu tyle ile możesz, na ile Cię stać – nawet niech będzie to 1 owoc, jeden kawałek, 1 rybę itp.). Jedzenie trafi BEZPOŚREDNIO i NA BIEŻĄCO do osób znajdujących się w „Noclegowni” i/lub „Ogrzewalni” w Kutnie. Nie wnikamy w zawartość opakowania, nie dzielimy, nie sprawdzamy itp. Jedzenie rozwozimy tego samego dnia, bo nie mamy, gdzie go dłużej przechowywać.

ZABAWKI. Zrób porządek w starych zabawkach dzieci, wnucząt (być może nie ma już miejsca na nowe zabawki?) szczególnie, gdy pojawiły się kolejne pod choinką. Nie wyrzucaj starych i niechcianych, tylko odłóż przysłowiową 1 rzecz (lub więcej) i przekaż ją dzieciom z biednych rodzin. Zabawki powinny być niezniszczone, by można się było nimi jeszcze bawić, ale przy tym mogą mieć nawet mocne ślady użytkowania (np. samochody mogą być porysowane i obdrapane, ale nie mogą mieć urwanych kółek itp.). Komisyjnie otwieramy paczki po zakończeniu zbiórki i segregujemy zabawki dla chłopców i dziewczynek oraz ze względu na wiek. Zabawki trafiają bezpośrednio do dzieci, a więc nie chcemy ich rozczarować zepsutą zabawką i dlatego dokładnie je wcześniej segregujemy (wyrzucamy zepsute). Zakładając, że możemy nie trafić w gusta dzieciaków preferujemy większe paczki różnych zabawek (przysłowiowy plecak zabawek) zwiększając szansę zadowolenia. Zabawki rozwozimy po zakończeniu zbiórki w ciągu 3 dni tj. od 4.01 do 6.01. bezpośrednio do dzieciaczków z ubogich rodzin z terenu powiatu kutnowskiego.

UBRANIA. Początek roku to czas na zmiany, postanowienia, porządki. Pozbądź się starych ubrań, ale ich nie wyrzucaj. Wybierz 1 rzecz (przynajmniej) której nie będziesz więcej używać i przekaż ją, odcinając się tym samym od starego roku. Podobnie jak z zabawkami, tj. komisyjnie otwieramy paczki i segregujemy, ale w przeciwieństwie do zabawek – tu NIE wnikamy szczegółowo w ich stan (tylko ogólnie – zakładamy, że nie dasz odzieży zbytnio zniszczonej). Odzież dzielimy na męską, damską i dziecięcą (dziewczynki/chłopcy). Odzież MUSI BYĆ CZYSTA I UPRANA (nawet jeśli długo leżała w szafie i jest czysta, to i tak wypierz ją raz jeszcze zanim ją spakujesz). Pamiętaj, że nie może być to bielizna. Ubrania przekazujemy w zależności od rozmiarów i asortymentu w ciągu 3 dni tj. od 4.01 do 6.01. Trafiają BEZPOŚREDNIO do ubogich rodzin (najprawdopodobniej do tych samych, gdzie trafiły zabawki).

JAK MOŻESZ PRZEKAZAĆ:
SPOSÓB 1.
Obecnie jeszcze nieczynny.
SPOSÓB 2. Możesz wezwać nas do siebie (telefonicznie/sms lub mailowo – polecamy sms z podaniem adresu, rodzaju asortymentu i proponowanych godzin odbioru – oddzwonimy itp.) i wówczas Twoim zadaniem jest tylko naszykowanie darów. My przywieziemy karton/y ze sobą i razem z Tobą je spakujemy i opiszemy.
SPOSÓB 3. Możesz ustalić inny sposób odbioru (telefonicznie/sms lub mailowo).

KIEDY MOŻESZ PRZEKAZAĆ:
JEDZENIE: od 8:00 27.12 do 20:00 30.12.
ZABAWKI: od 8:00 27.12 do 20:00 3.01.
UBRANIA: od 8:00 27.12 do 20:00 3.01.

TWOJA GWARANCJA:
Pamiętaj, że robimy to społecznie i jesteśmy takimi samymi wolontariuszami jak Ty. Niemniej jednak nie chcemy odbierać od Ciebie darów nie zostawiając Ci żadnego potwierdzenia, że trafiły tam, gdzie miały trafić, czyli do sztabu 1 RZECZY. Wymyśliłem więc swego rodzaju certyfikat, który da Ci jakiś namacalny dowód, że jesteśmy z 1 RZECZY. Jest to nasza i Twoja gwarancja, że przekazany towar trafił do naszego sztabu. Certyfikaty są rejestrowane i mają unikatowy numer (nigdy się nie powtórzy). Liczymy, że ich numeracja będzie w zawrotny sposób rosła w nieskończoność. Wydajemy je po zakończeniu akcji na podstawie pokwitowań, które otrzymujesz od nas w czasie odbioru rzeczy. Otrzymujesz go za udział w jednej edycji i liczymy, że będziesz również z nami w każdej następnej edycji otrzymując wówczas kolejny Certyfikat z kolejnym unikatowym numerem. Jest to ważne również dla nas: ze względów na tę gwarancję i Twoją pewność, ale również dlatego, że powieszony u Ciebie na ścianie w pracy, czy w domu zwróci uwagę innych i w kolejnym roku zwiększy zasięg i moc 1RZECZY. Liczymy zatem, że nie schowasz go do szuflady.

Kontakt:

Bartosz Serenda
tel. 604 93 94 36
e-mail: bartosz.serenda(at)serenda.pl
fb: facebook.com.radnySerenda

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)
 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  zosia ktora potrzeguje ha ha

  ale ten pan serenda madry nikt do tej pory nie wymyslil pomocy potrzebujacym

 • 4 lata temu | ocena +14 / -14

  Kiks

  Czy zbiórka przyrządzonych potraw nie jest przypadkiem niezgodna z prawem? Nie sprawdźcie czy to co dostaniecie nie jest popsute? Nie hejtuję tylko zwyczajnie pytam.

  • 4 lata temu | ocena +11 / -11

   Austin

   Reguluje to ustawa. Chyba się ktoś z nią nie zapoznał. Przez to można mieć nawet duże kłopoty z prawem. Idźcie lepiej dowiedzieć się do sanepidu zanim zaczniecie zbierać bo w telewizji slyszałem, że to chyba nawet karalne jest. Można przekazyeać jedynie długoterminowe produkty, a zbiórka pozostałych jest surowo zabroniona.

 • 4 lata temu | ocena +7 / -7

  v

  jedzenie mozna dostarczyc do knajpo-cieplarni na ul. mickiewicza 104 tam wode maja tylko na zagryche czekaja

 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  chcę pomóc

  szkoda, że nie podaliście żadnego adresu e-mail ani numeru telefonu aby móc skontaktować się . pomysł akcji bardzo mi się podoba

  • 4 lata temu | ocena +0 / -0

   Prawda

   Czytaj artykuł do końca. Wszystko jest.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  Miękka

  Czy nie można osobiście dostarczyć?

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  xxx

  Gdzie można oddać jedzenie?

 • 4 lata temu | ocena +1 / -1

  hja

  jakiś namiar:;)