Reklama

Polskie Radio nagrywało w Kutnie

Opublikowano:
Autor:

Polskie Radio nagrywało w Kutnie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia "Kutno leży na szlaku, gdzie od lat krzyżowały się trudne losy naszego kraju. W Muzeum Regionalnym w sali gen. Józefa Hallera o lokalnej historii, która miała wpływ na dzieje całego kraju opowiadali goście audycji Słowem Niepodległa" - tak rozpoczyna się tekst o wizycie w naszym mieście autorów audycji Słowem Niepodległa, którą możemy znaleźć w Polskim Radiu.

"Słowem Niepodległa" to cykl audycji, które powstają z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej autorzy szukają śladów i bohaterów naszej niepodległości w polskich miastach. Poszukiwania te zaprowadziły reporterów m.in. do Łodzi, Suwałk, Zakopanego i... Kutna, któremu poświęcony jest ostatni odcinek.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski, a jego gośćmi byli: historycy Jacek Saramonowicz i Piotr Stasiak - autorzy monografii „Kutno. Przeszłość i współczesność” oraz Grzegorz Skrzynecki - dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie. Bardzo szczegółowo opowiadali oni o początkach walki o wolność na ziemi kutnowskiej, o ważnych wydarzeniach, które tej walce towarzyszyły, a także o przebiegu wojny...

- W tym czasie wiele okolicznych miast nie podźwignęło się z ruiny i spadło do roli osad lub zupełnie zniknęło z map. Groźba ta częściowo zawisła także nad Kutnem – mówił Piotr Stasiak.

– Kutno było miastem frontowym. Kiedy w lipcu 1914 wojska rosyjskie opuściły nasze granice, już w sierpniu tego samego roku miały miejsce wydarzenia, które mogły doprowadzić do doszczętnego spalenia miasta – powiedział Jacek Saramonowicz.

Nie omieszkali również wspomnieć o uroczystych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także o imprezach, które są w ramach nich organizowane w naszym mieście.

– Nie chcieliśmy się skupiać tylko na roku 1918, bowiem dla nas walki o niepodległość to także lata 1939, 1945, 1989. Co miesiąc jest coś dla każdego, zaczynamy od marca wykładem Joanny Bronowskiej nt. badań archeologicznych na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Odbędzie się też turniej gier planszowych, marsz dla niepodległej kutnowskimi śladami walk o wolną Polskę, spotkania podczas nocy muzeów – „Wiek niepodległości, dotknij historii”, spotkania z historią, gry miejskie i wiele innych – wymieniał Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Dotąd ukazało się 7 audycji, a posłuchać ich można w Polskim Radiu w każdą niedzielę o godzinie 11:15. Jeśli ta wczorajsza umknęła kutnianom, to z powodzeniem można ją odsłuchać na stronie internetowej Polskiego Radia TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE