Reklama

Reklama

Pomagają bezdomnym. Czy pandemia krzyżuje plany? Jak działa noclegownia i ogrzewalnia?

Opublikowano: pt, 20 lis 2020 19:46
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Pomagają bezdomnym. Czy pandemia krzyżuje plany? Jak działa noclegownia i ogrzewalnia? - Zdjęcie główne

Akcja Zima w Kutnie | foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Tradycyjnie w okresie jesienno-zimowym w naszym mieście trwa Akcja Zima koordynowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Aktywnie angażują się w nią także policjanci, strażnicy miejscy, przedstawiciele stowarzyszeń, czy związków wyznaniowych. Jak przebiega Akcja Zima w czasach pandemii koronawirusa? Czy ogrzewalnia i noclegownia funkcjonują bez zmian? O szczegóły zapytaliśmy pracowników MOPS.

Reklama

Od 1 października do 30 kwietnia w Kutnie trwa Akcja Zima. Jej celem jest zabezpieczenie życia i zdrowia osób w kryzysie bezdomności oraz zagrożonych bezdomnością przed ich wychłodzeniem czy też zamarznięciem poprzez np. udzielenie schronienia. 

- Współpracujemy ze wszystkimi stowarzyszeniami, związkami wyznaniowymi oraz parafiami, które wyraziły taka chęć. W ramach ustawowych zadań współpracujemy również ze służbami mundurowymi np. Strażą Miejską czy też Policją – informuje nas Agnieszka Frątczak, Koordynator Akcji Zima 2020/2021

Panująca w Polsce i na świecie pandemia negatywnie wpływa na wiele dziedzin życia i inicjatyw. Czy podobnie jest w przypadku akcji koordynowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej?

-Akcja Zima jest prowadzona tak jak w latach ubiegłych. Występowanie pandemii nie ma wpływu na działania jakie podejmujemy wobec osób bezdomnych np. kierowanie do schronisk, noclegowni, na terapię uzależnień. Utrudnieniem jest np. konieczność wykonania testu na COVID 19, który jest wymagany przed skierowaniem do placówki udzielającej schronienia – odpowiada koordynator tegorocznej Akcji Zima.

MOPS w tym zakresie podejmuje współpracę z przychodniami świadczącymi takie usługi. Dowiadujemy się także, że noclegownia i ogrzewalnia funkcjonują bez zmian. 

- Na dzień 19.11.2020 liczba rzeczywista osób, które skorzystały ze schronienia w Noclegowni wynosi 19 osób, natomiast z Ogrzewalni od 01.10.2020 skorzystało 49 osób. Na chwilę obecna dysponujemy miejscami wolnymi w Noclegowni – podkreśla A. Frątczak.

Ściśle współpracująca z MOPS Straż Miejska nie transportowała bezpośrednio osób bezdomnych do szpitala celem udzielenia pomocy medycznej, natomiast podejmowała działania mające na celu ochronę życia i zdrowia w/w osób poprzez wezwanie pogotowia ratunkowego. 

- W ramach tegorocznej "Akcji Zima" nie odnotowano zgonów osób bezdomnych z powodu wychłodzenia czy też zamarznięcia – stwierdza Agnieszka Frątczak.

Policja zwraca się do mieszkańców

W pomoc osobom bezdomnym aktywnie angażują się policjanci. Mundurowi podkreślają, że nawet niewielki mróz, bądź temperatura sięgająca kilku stopni powyżej 0, to warunki, które mogą być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu.

- Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla ludzi samotnych i bezdomnych. Naszej pomocy może również potrzebować osoba, która zasłabła, straciła przytomność na ulicy, bądź zasnęła na ławce lub przystanku – nigdy nie wiemy, co jest tego przyczyną. Stąd też musimy pamiętać o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na takie właśnie osoby – apeluje Komenda Powiatowa Policji w Kutnie.

Policjanci już od jesieni prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Kontrolują pustostany, opuszczone budynki, pomieszczenia gospodarcze oraz ogródki działkowe. Klatki schodowe, piwnice i inne zadaszone miejsca służą bezdomnym, jako schronienie przed chłodem. Jest to często również uciążliwe dla mieszkańców. Funkcjonariusze reagują na takie sygnały.

- Istotną rolę pełnią dzielnicowi. Dzięki ich doskonałej wiedzy i znajomości podległego terenu sprawdzane są te miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo, że mogą przebywać osoby bezdomne. Każdego roku funkcjonariusze monitorują sytuację tych osób, oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach – podkreśla policja.

Mundurowi współpracują z instytucjami, które zajmują się problematyką osób bezdomnych. Dzięki temu doskonale orientują się, w jakich miejscach takie osoby starają się przetrwać zimę. Informacje o nich przekazują także sami mieszkańcy. Pomimo wzmożonych kontroli policjanci nie są w stanie sprawdzić wszystkich miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Dlatego tak ważna jest czujność i obywatelska postawa mieszkańców.

Jak można pomóc?

W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pilnie pomoc. Jeśli na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne i występuje realne zagrożenie czyjegoś życia – niezwłoczne zadzwońmy na numer 112.

- Dzięki intensywnym działaniom służb, bezpieczeństwo osób bezdomnych jest dużo większe. Ale warto pamiętać, że tutaj każdy może okazać się pomocny. Dlatego nie bądźmy obojętni, każdy może uratować życie. Warto przy tym skorzystać również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, w której z dostępnych oznaczeń należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Cała procedura jest niezwykle prosta – opisuje kutnowska policja.

Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy. Tak też warto sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych.

fot. archiwum/poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)