Reklama

Pompa głębinowa dla domu: czym się kierować przy wyborze?

Opublikowano:
Autor:

Pompa głębinowa dla domu: czym się kierować przy wyborze? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Postępująca susza, coraz gorętsze lata, brak dostępu do wodociągu, chęć zaoszczędzenia na podlewaniu ogrodu – to główne powody, dla których Polacy inwestują we własne ujęcia wody. Najpopularniejsze dziś studnie wiercone są niezawodne, bardzo wydajne, ale w większości przypadków wymagają zastosowania dość kosztownej w zakupie pompy głębinowej. Na tym urządzeniu nigdy nie należy oszczędzać – w końcu od jego sprawności i bezawaryjności zależy satysfakcja z posiadania własnej studni. Czym jednak trzeba się kierować wybierając pompę głębinową dla domu?

Przeznaczenie pompy

Pompa głębinowa jest uniwersalnym urządzeniem przeznaczonym do tłoczenia wody. Można ją zastosować na potrzeby prywatne, gospodarcze i przemysłowe, przy czym w warunkach domowych "głębinówka" najczęściej jest wykorzystywana do:

  • zasilania budynków w wodę do celów bytowych i spożywczych,
  • zasilania systemu nawadniania ogrodu.
Już na etapie wyboru pompy głębinowej dla domu powinniśmy więc określić cel jej posiadania. Będzie to szczególnie ważne w sytuacji, gdy planujemy czerpać wodę z wysoką zawartością piasku czy też zanieczyszczeń organicznych. W takiej sytuacji konieczny będzie zakup pompy charakteryzującej się podwyższoną odpornością na zapiaszczenie.

Średnica i wysokość pompy

Są tą parametry, które będą decydować o tym, czy dany model pompy głębinowej może być w ogóle zastosowany w naszej instalacji. W Polsce najczęściej wierci się studnie o średnicy 160 mm. Przed zakupem urządzenia należy zmierzyć otwór własnej studni i pod tym kątem szukać odpowiedniej pompy – w studni o średnicy 125 mm zmieści się każdy model 4-calowy.

Nieco bardziej problematyczne może się okazać dobranie pompy pod kątem jej wysokości. Tutaj nie obejdzie się bez wcześniejszego sprawdzenia dokładnej głębokości studni oraz wysokości, na jakiej znajduje się lustro wody – zarówno przed, jak i w trakcie poboru. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której podczas pracy silnik pompy nie jest całkowicie zanurzony w wodzie (większość popularnych modeli dla domu wymaga chłodzenia wodą), a tym samym zapobiegnie groźnej dla urządzenia pracy na sucho.

Wydajność pompy głębinowej

Kupując pompę głębinową dla domu oczekujemy od niej dwóch rzeczy: niezawodności oraz optymalnej wydajności. Ta druga kwestia jest tutaj kluczowa, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że na rynku mamy dziesiątki jeśli nie setki modeli pomp o podobnych parametrach roboczych. To znacznie utrudnia dobranie odpowiedniego urządzenia przez osobę, która nie ma w tej materii doświadczenia.

Na efektywność pracy pompy wpływają takie czynniki, jak:

  • Deklarowana przez producenta wysokość podnoszenia (czyli generowane ciśnienie robocze) oraz maksymalna ilość litrów wody, jaką pompa może tłoczyć na powierzchnię (liczona w metrach sześciennych na godzinę);
  • Konstrukcja pompy – czyli przede wszystkim to, jaką technologię wirników zastosował w niej producent (pompy wielostopniowe są o wiele wydajniejsze od tanich monoblokowych z jednym wirnikiem).
Nie należy się natomiast sugerować mocą silnika, co jest dość powszechnym błędem popełnianym przez nabywców. W praktyce nie mówi nam ona nic o tym, jaką wydajność pompa zaoferuje w realnych warunkach.

Rada

Istotne jest natomiast to, czy wybierzemy pompę z silnikiem 1- czy 3-fazowym. Ta pierwsza może być podłączona do zwykłego gniazdka 230V, natomiast pompa trójfazowa wymaga już zasilania 400V.

Dobierając pompę głębinową dla domu trzeba też zwrócić uwagę na takie kwestie, jak wydajność samej studni oraz jej odległość od domu czy też zraszaczy nawadniających. Nie bez znaczenia jest marka producenta pompy – warto tutaj postawić na produkt renomowanej firmy, która specjalizuje się w technice pompiarskiej, ma sprawny serwis na terenie kraju i udziela rzetelnej gwarancji na swoje produkty.

Jak widać dobranie pompy głębinowej do domu nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Praktyka pokazuje, że najlepiej jest powierzyć to zadanie ekspertom, którzy na podstawie informacji przekazanych przez klienta zaproponują najlepszy model dostępny w założonym budżecie.

Szeroki wybór markowych pomp głębinowych, w tym Hydro-Vacuum, Omnigena, Grundfos czy Pedrollo, znajdziesz w sklep-hydros.pl. Doradcy Hydros pomogą Ci dobrać optymalną pompę do Twoich potrzeb.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE