Reklama

Reklama

Posłanka apeluje o podwyżki dla strażaków OSP. Pisma trafiły już do gmin w powiecie kutnowskim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/KCI

Posłanka apeluje o podwyżki dla strażaków OSP. Pisma trafiły już do gmin w powiecie kutnowskim  - Zdjęcie główne

Posłanka Paulina Matysiak apeluje o podwyżki dla strażaków OSP. Pisma trafiły już do gmin w powiecie kutnowskim | foto poglądowe/KCI

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej niestrudzenie niosą pomoc lokalnej społeczności w obliczu najróżniejszych zagrożeń — pożarów, wypadków czy klęsk żywiołowych. Mocno wspierają Państwową Straż Pożarną, często pierwsze docierając na miejsce zdarzenia. Nie każdy wie, że strażacy ochotnicy za swoją działalność otrzymują ekwiwalent, a jego wysokość różni się w zależności od gminy. Właśnie w tej sprawie postanowiła zainterweniować pochodząca z Kutna posłanka, Paulina Matysiak.

Reklama

Wynagrodzenie strażaków OSP z powiatu kutnowskiego

Strażacy OSP nie otrzymują tradycyjnego wynagrodzenia, lecz ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczych czy pożarniczych, a także za uczestnictwo w szkoleniach. Zgodnie z prawem stawka ta nie może być wyższa niż 1/175 przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 32 zł. W praktyce jednak wysokość ekwiwalentu zależy od uchwały rady gminy, w której działa dana jednostka.

Jak to wygląda w powiecie kutnowskim?

Kwotę 32 zł deklaruje w swojej uchwale np. Żychlin. Inne gminy wyceniają udział strażaków w akcjach na poziomie mniej więcej 20 zł za godzinę. Tak jest m.in. w przypadku gmin: Kutno, Krośniewice i Krzyżanów. 

Większe wahania występują natomiast w przypadku wynagrodzeń za uczestnictwo w szkoleniach. Wynosi ono 5 zł w Strzelcach, 10 zł w Łaniętach, 12 zł w Kutnie czy 20 zł w Krośniewicach.

Posłanka apeluje do gmin 

Paulina Matysiak wystosowała do gmin w powiecie kutnowskim apel z prośbą o podwyżkę i ujednolicenie ekwiwalentów pieniężnych dla strażaków OSP. Jest to jej druga interwencja w tej sprawie, poprzednia dotyczyła jednak powiatu sieradzkiego. 

- Wystosowałam pisma do gmin powiatu kutnowskiego z prośbą o podwyżkę i ujednolicenie ekwiwalentów pieniężnych dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie widzę powodu, dla którego granica administracyjna ma być przyczyną różnic. Bezpieczeństwo regionu i godna płaca za pracę są dla mnie ważnym sprawami. Uważam, że zwiększenie kwot może wpłynąć również na zainteresowanie działaniem w straży, na czym skorzystamy wszyscy – komentuje posłanka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy