Reklama

Posłanka pisze do magistratu w sprawie wycinki drzew. Czy będą nowe nasadzenia?

Opublikowano:
Autor:

Posłanka pisze do magistratu w sprawie wycinki drzew. Czy będą nowe nasadzenia? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Posłanka z Kutna, Paulina Matysiak (Lewica Razem) pisze do prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego w sprawie wycinki drzew, której dokonano w maju na Rynku Zduńskim i Placu Wolności w ramach ich rewitalizacji. Pismo w tej sprawie trafiło już do magistratu.

- Z prośbą o podjęcie działania zwrócili się do mnie mieszkańcy zaniepokojeni nagłym zniknięciem drzew z terenu rewitalizowanego Rynku Zduńskiego. Wcześniejsze informacje na temat inwestycji mówiły, że drzewa mają zostać zachowane - mówi posłanka Paulina Matysiak.

W przesłanym do prezydenta Kutna piśmie pojawiły się pytania o powody wycinki drzew i planowane nasadzenia zastępcze, planowane inne działania pielęgnacyjne zieleni oraz ich koszt, a także wizualizację urządzenia zielenina Rynku Zduńskim i Placu Wolności.

- Drzewa są bardzo ważne w miastach, nie tylko ze względu na estetykę – podkreśla posłanka – Ich rola jest dużo większa. Dają wytchnienie w czasie upałów zapewniając cień. Wpływają też na temperaturę w najbliższej okolicy – tam, gdzie rosną drzewa jest po prostu chłodniej, a upały przecież coraz częściej nas dotykają.

Posłanka zapewnia, że będzie dalej monitorowała sprawę.

W maju kwestię wycinki poruszyło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Pisaliśmy o tym tutaj - KLIK. Jak wyjaśniał wówczas magistrat, drzewa przy ul. Zduńskiej zostały usunięte na podstawie zezwolenia Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 1 kwietnia.

Jaki był powód tej decyzji?

- Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków taką zgodę wydał przede wszystkim z uwagi na zły stan zdrowotny drzew (próchnienie pni i konarów, pochylenie pni, asymetryczność koron drzew, posusz w koronie). Ponadto do urzędu miasta wpłynęło wystąpienie o usunięcie drzew, których gałęzie się łamią i stwarzają zagrożenie dla osób i pojazdów tam parkujących - wyjaśniał urząd.

Władze miasta potwierdzają, że w projekcie opracowanym w 2016 roku, drzewa te nie były przeznaczone do wycinki, ale w sporządzonej w tym czasie inwentaryzacji odnotowano ich zły stan. Magistrat uspokaja i zapewnia, że w ramach wycinki wykonane zostaną nasadzenia zastępcze w ilości usuniętych drzew, będą to klony polne o obwodzie do 30 cm

Teren, gdzie miała miejsce wycinka jest obszarem rewitalizacji w ramach projektu "Rewitalizacja najstarszej historycznej części Kutna", realizowanej na zlecenie samorządu przez UNIBEP S.A. z siedzibą w Bielsku Podlaskim. Koszt inwestycji to ok. 33 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE