Waga hakowa na ryby, precyzyjna do apteki
Na początek zadaj sobie pytanie do czego ci waga? Jeśli prowadzisz cukiernię lub aptekę, potrzebujesz innego sprzętu niż hodowca bydła. Myśliwi i wędkarze wiedzą, jak praktyczne narzędzie stanowi waga hakowa, którą łatwo zabrać ze sobą. Właściciel firmy transportowej wybierze raczej urządzenie, na którym zważy samochód wraz z załadunkiem.
Zważ to dokładnie!
W drugiej kolejności zdecyduj, co będziesz ważyć? Czy ponadgabarytowe obiekty o nietypowych kształtach – tu sprawdzi się wisząca waga hakowa. Jeżeli jednak chcesz odmierzać małe ilości produktów jak np. podczas odtwarzania przepisów kulinarnych, to z pewnością idealnym rozwiązaniem będzie zwykła waga stołowa.
Na morzu – tylko waga hakowa
Trudno ustawić i wypoziomować urządzenie ważące na niestabilnym podłożu jak choćby w łodzi albo na kutrze rybackim. Tu najchętniej używana jest waga hakowa, podobnie wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność przenoszenia wagi z miejsca na miejsce. Taka sytuacja ma miejsce podczas codziennego transportu na bazar bądź targowisko miejskie.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Bez względu czy będzie to waga hakowa, magazynowa czy laboratoryjna, zdecyduj o kilku istotnych kwestiach. Na przykład jak ma być zasilana; z sieci, bateriami, a może z pomocą akumulatora? Jeśli sieć – upewnij się, że przewód ma odpowiednia długość. Większość wag przelicza jednostki, niektóre drukują etykiety. Waga w zaciemnionej hali, magazynie powinna mieć duży, czytelny wyświetlacz. Komfort pracy znacznie podnosi pilot do sterowania zdalnego, podobnie funkcja zerowania, tarowania i kalibracji. Natomiast sprzęt wykorzystywany do transakcji handlowych powinien posiadać legalizację.
Źródło: na zdjęciu waga hakowa z katalogu na http://emaks.pl/wagi/wagi-hakowe.html, gdzie znajdują się urządzenia ważące marki Steinberg Systems.