Reklama

Reklama

Powiat kutnowski przyjmie uchodźców z Ukrainy? "Jesteśmy gotowi na taką ewentualność"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Powiat kutnowski przyjmie uchodźców z Ukrainy? "Jesteśmy gotowi na taką ewentualność" - Zdjęcie główne

Możliwe, że w przypadku wybuchu konfliktu uchodźźcy trafią także do powiatu kutnowskiego | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wiszący w powietrzu konflikt między Rosją a Ukrainą zmusza polski rząd do opracowywania strategii związanych z ewentualnym napływem uchodźców, którzy azylu mogą szukać m.in. w naszym kraju. Działaniami objęci zostali wojewodowie - to oni wyznaczać mają punkty, gdzie umieszczani mieliby być Ukraińcy. A możliwe, że ci w przypadku wybuchu wojny trafią także do powiatu kutnowskiego. Władze powiatu przekonują, że są przygotowane na taki scenariusz.

Reklama

Informacje na temat opracowywanych strategii podało wczoraj Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W MSWiA działa zespół, który opracowuje rozwiązania kompleksowo uwzględniające rozwój sytuacji w ramach konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

- Informujemy, że Polska przygotowuje się na różne scenariusze w związku z napiętą sytuacją pomiędzy Rosją a Ukrainą. Jednym z nich są działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu, mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia. MSWiA prowadzi stały monitoring sytuacji w związku z kryzysem na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Sytuacja jest analizowana na bieżąco w ścisłej współpracy z Komendą Główną Straży Granicznej i innymi służbami, Urzędem do Spraw Cudzoziemców oraz wojewodami. Procedury są przygotowywane zgodnie z Krajowym Planem Zarządzania Kryzysowego, w związku z potencjalnym zwiększeniem ruchów migracyjnych  informuje resort.

Czy powiat kutnowski otrzymał już wytyczne od wojewody? Czy jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców z Ukrainy? 

- Na tę chwilę nie mamy jeszcze wytyczonych zadań. Jednak po doświadczeniach z masowymi punktami kwarantanny, mogę powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na taką ewentualność - przekonuje starosta Daniel Kowalik. 

Uchodźcy mogliby zostać umieszczeni chociażby w bursach szkolnych na terenie naszego powiatu. Szacuje się, że łącznie schronienie znalazłoby u nas ok. 350 osób.

- Wszystko to zależne jest od poleceń administracji, gdyż wiąże się z finansowanie takich punktów - dodaje starosta.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy