Reklama

Powitaj bezpiecznie Nowy Rok!

Opublikowano:
Autor:

Powitaj bezpiecznie Nowy Rok! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek Nowego Roku był dla nas wszystkich miły i bezpieczny. Od wielu lat nieodłącznym akcentem tego okresu są fajerwerki i petardy, które mimo swojej atrakcyjności – przy niewłaściwym ich używaniu – mogą być przyczyną wielu kłopotów.Podczas zakupu fajerwerków powinniśmy pamiętać, że petardy, fajerwerki i sztuczne ognie dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać: nazwę wyrobu, nazwę producenta, numer katalogowy przypisany do danego produktu, instrukcję obsługi w języku polskim oraz zasady bezpiecznego użytkowania, datę ważności produktu, znaczenie literowe NWP (nie wymaga pozwolenia). Oznaczenie to informuje, że dany produkt pirotechniczny nie wymaga specjalnego zezwolenia na sprzedaż, przechowywanie (magazynowanie), nabywanie, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży, numer normy i symbol klasy. Dopuszczone do sprzedaży są produkty oznaczone klasą I: Klasa I lub BAM-PI oraz Klasa II lub BAM-PII.

Ponadto miejsca sprzedaży powinny być zaopatrzone w znaki z informacjami o: zakazie sprzedaży osobom niepełnoletnim, zakazie otwierania opakowań wyrobów pirotechnicznych na terenie obiektu, użytkowania wyrobów pirotechnicznych w obiekcie, joraz na terenie do niego przyległym.

- Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas odpalania środków pirotechnicznych oraz nie pozwólmy odpalać fajerwerków dzieciom bez nadzoru osoby dorosłej. Sprzedaż fajerwerków nieletnim jest w Polsce zakazana. Należy w związku z tym poinformować Straż Miejską lub Policję o handlowcach, którzy sprzedaja dzieciom środki pirotechniczne. To one są najczęściej ofiarami fajerwerków - mówi Ryszard Wilanowski, komendant Straży Miejskiej.

Ponadto:

  • Nie odpalajmy petard będąc pod wpływem alkoholu, który poważnie zaburza naszą ocenę sytuacji.
  • Nie używajmy fajerwerków w miejscach, w których moga one spowodować pożar.
  • Nie odpalajmy środków pirotechnicznych w miejscach, gdzie mogą one narazic na niebezpioeczeństwo inne osoby.
  • Nie odpalajmy fajerwerków z tzw. "ręki", balkonu lub w miejscach łatwopalnych (np. dach pokryty papą). Starajmy się robić to na otwartym i równym terenie (asfalt, beton, itp.) oraz w taki sposób, aby odpalany fajerwerk sie nie przewrócił.
  • Po odpaleniu oddalmy się na bezpieczną odległość. Ta powinna być określona w instrukcji obsługi.
  • Pamiętajmy również, że huk z odpalanych fajerwerków niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy by nasze czworonogi nie były bezpośrednio narażone na odgłosy wybuchów oraz by nie zakłócały spokoju innym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE