reklama
reklama

Powstanie pamiątkowy album. Poszukiwane są zdjęcia i dokumenty o 37 Pułku Piechoty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MiPBP w Kutnie

Powstanie pamiątkowy album. Poszukiwane są zdjęcia i dokumenty o 37 Pułku Piechoty - Zdjęcie główne

Poszukiwane są zdjęcia | foto MiPBP w Kutnie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia MiPBP oraz Stowarzyszenie Historyczne „Pułk 37” zachęcają mieszkańców do współpracy w tworzeniu wyjątkowego albumu, który utrwali historię 37 Pułku Piechoty i jego bohaterów. Poszukiwane są zdjęcia, dokumenty i pamiątki związane z pułkiem. Chętni do wsparcia projektu mogą zgłaszać się do 19 sierpnia 2024 r.
reklama

Powstanie album

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie oraz Stowarzyszenie Historyczne „Pułk 37” zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców o pomoc w utrwaleniu historii naszego regionu. Pracują oni nad wydaniem pamiątkowego albumu, który ma na celu upamiętnienie 37 Pułku Piechoty oraz jego żołnierzy, którzy mieli ogromny wpływ na historię Kutna i Polski.

- W związku z planowanym wydaniem pamiątkowego albumu poszukuje zdjęć, dokumentów i innych pamiątek związanych z pułkiem i jego żołnierzami. Osoby, które zechcą udostępnić materiały, prosimy o kontakt do 19 sierpnia 2024 r. - informuje Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego.

Kontakt:

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie, ul. Wojska Polskiego 5 (Dział Informacyjno-Bibliograficzny i Wiedzy o Regionie) tel.: 24 355-10-12 wew.106  e-mail: regionalny@bibliokutno.pl

lub Stowarzyszenie Historyczne „Pułk 37”: Wiesław Paluchowski tel. 511 374 762.

Historia płuku

37 Łęczycki Pułk Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego był oddziałem piechoty Wojska Polskiego II RP.

W swej tradycji nawiązywał do 4 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego. Zalążek pułku powstał w Przemyślu w listopadzie 1918. Od 25 lutego 1919 nosił nazwę 37 pułku piechoty, a w latach 1920–1937 – 37 pułku piechoty Ziemi Łęczyckiej. W wojnie polsko-ukraińskiej walczył o otwarcie drogi do broniącego się Lwowa zajmując Gródek Jagielloński a następnie brał udział w walkach o Sambor, Drohobycz i Stanisławów, nad Dniestrem i Zbruczem.

W wojnie polsko-bolszewickiej, do lipca 1920, brał udział w walkach pod Korosteniem, Koziatynem i Żukowcem, nad Berezyną, Niemnem i Bugiem. W sierpniu uczestniczył w zwycięskim boju pod Baboszewem, po czym został przetransportowany w rejon Lwowa, gdzie po ciężkich walkach zajął Rohatyn i w pogoni za nieprzyjacielem doszedł do Wiśniowca. Po zakończonej wojnie został rozlokowany w Kutnie i Łęczycy.

W przewrocie majowym 1926 wziął udział w walkach w Warszawie po stronie marszałka Józefa Piłsudskiego.

W składzie Armii „Poznań”, a później Armii „Pomorze” brał udział w kampanii wrześniowej 1939. Od Wągrowca przez Inowrocław, okolice Kutna dotarł na pola bitwy nad Bzurą, gdzie walczył do 18 września 1939, po czym resztki pułku przekroczyły Bzurę i przez Puszczę Kampinoską dotarły do Warszawy. Po kampanii wrześniowej pułk został rozwiązany.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama