Reklama

Reklama

Problemy mieszkańców powiatu kutnowskiego. Pacjenci mają kłopot z dostępem do specjalistów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-pixabay.com

Problemy mieszkańców powiatu kutnowskiego. Pacjenci mają kłopot z dostępem do specjalistów - Zdjęcie główne

Posłanka z Kutna zwróciła się do ministerstwa zdrowia ws. problemów mieszkańców naszego powiatu z dostępem do okulistów | foto poglądowe-pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kutnowska posłanka Paulina Matysiak niedawno zwracała się do ministerstwa zdrowia ws. problemów mieszkańców naszego powiatu, którzy pomimo posiadania skierowania do poradni okulistycznej, nie mogą się do niej dostać, ponieważ do końca 2021 r. wszystkie terminy są zajęte. Resort już odpowiedział na jej interpelację.

Reklama

Interwencja kutnowskiej posłanki

- Poradnia, która znajdowała się przy Kutnowskim Szpitalu Samorządowym w Kutnie zakończyła swoją działalność w listopadzie 2020 roku, z usług tej poradni korzystało bardzo wielu kutnian, jednak nie wchodziła ona w struktury placówki. Z mediów dotarła do mnie również informacja, że poradnia NZOZ MEDYK w Kutnie planuje z 31 sierpnia 2021 r. rozwiązać umowę na świadczenia w zakresie poradni okulistycznej, co jeszcze spotęguje problem w regionie – zaznacza w swojej interpelacji posłanka Paulina Matysiak.

Dodaje, że Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia 24 kwietnia ogłosił postępowanie konkursowe w celu uzupełnienia brakujących świadczeń okulistycznych na terenie powiatu kutnowskiego.

- Termin składania ofert minął 13 maja 2021 roku. Niestety postępowanie to zostało unieważnione, ponieważ żadna z placówek nie zgłosiła się do konkursu – podkreśla posłanka Lewicy.

W związku z tą sytuacja Matysiak pyta resort zdrowia o to, jakie ten zamierza podjąć kroki w celu poprawy dostępności do świadczeń z zakresu opieki okulistycznej w powiecie kutnowskim.

"W najbliższym czasie planowane jest..."

Ministerstwo w odpowiedzi na pismo stwierdza, że od 1 lipca br. zostało wprowadzone bezlimitowe finansowanie wszystkich porad udzielanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

- Zniesienie limitów finansowych porad specjalistycznych będzie miało praktyczne przełożenie na poprawę dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – informuje Waldemar Kraska, sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia.

W dalszej części odpowiedzi na interpelację kutnowskiej posłanki czytamy, że zabezpieczenie dostępności do świadczeń gwarantowanych należy do kompetencji oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do ogłaszanych przez oddziały wojewódzkie NFZ postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej mogą przystąpić wszyscy świadczeniodawcy, którzy są zainteresowani realizacją świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie umowy z NFZ i spełniająwarunki określone w przepisach prawa.

Co zatem ze świadczeniami w zakresie opieki okulistycznej w naszym powiecie? Ministerstwo informuje, że wkrótce zostanie ogłoszony kolejny konkurs.

- Zgodnie ze stanowiskiem Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, w najbliższym czasie planowane jest ogłoszenie konkursu ofert w odniesieniu do wskazanego w interpelacji obszaru i zakresu świadczeń – kończy W. Kraska.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy