Reklama

Reklama

Próbują wyłudzać pieniądze na żołnierzy WOT. Seniorze, nie daj się oszukać!

Opublikowano: 23 marca 2020 11:48
Autor:

Próbują wyłudzać pieniądze na żołnierzy WOT. Seniorze, nie daj się oszukać! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W ramach walki z pandemią koronawirusa żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie. Działania prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”. Zadaniem łódzkich terytorialsów jest między innymi dostarczanie żywności i leków, w tym zakupów. Tę sytuację próbują wykorzystać oszuści. Dlatego warto pamiętać: żaden żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad OT.

Reklama

W szeregach 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej służy już ponad 800 żołnierzy OT, w całej Polsce jest ich około 22 600. W województwie łódzkim funkcjonują już 91 blp w Zgierzu i 92 blp w Kutnie, a w 2020 r. jest planowane powstanie 93 blp w Łasku.

Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING). W jej rama żołnierze WOT dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorządy terytorialne, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywające w kwarantannie, żołnierze oddają też krew oraz udzielają wsparcia w ramach infolinii psychologicznej.

Do przypadku wyłudzenia pieniędzy doszło w ostatnich dniach w Zabrzu. Oszust zadzwonił do starszej osoby prosząc o pieniądze, za które rzekomo miał zrobić zakupy. Na szczęście przebywająca w domu kobieta zorientowała się, że to może być próba oszustwa i skontaktowała się z koordynatorem ds. wsparcia w brygadzie OT, który się nią opiekuje.

— Wszyscy kombatanci, którzy są pod moją opieką wiedzą, że tylko ja mogę kontaktować się z nimi w sprawach związanych z zakupami i dostarczeniem żywności — mówi Małgorzata Glińska, koordynator w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej będący w bezpośrednim kontakcie telefonicznym z kombatantami.

Dowództwo WOT natychmiast podjęło środki zapobiegawcze, które w przyszłości maja wyeliminować próby takich nadużyć. Seniorzy, którym pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Ta grupa osób objęta jest wsparciem, które obejmuje możliwość robienia zakupów, a co za tym idzie przepływ pieniędzy. Osoby te zostały poinformowane o zasadach nieprzekazywania pieniędzy nikomu poza żołnierzem WOT – opiekunem z ramienia brygady OT.
Drugą grupą są osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas. Wsparcie tych osób polega na dostawach paczek żywnościowych z banków żywności. W stosunku do tej grupy osób żołnierze WOT nie są upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów, a co się z tym wiąże nikt nie może pobierać na nie pieniędzy.

Przypominamy, że żołnierze WOT wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych wyróżniają się następującymi detalami: na lewym ramieniu oznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”; oliwkowy beret; mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.
W przypadku podejrzeń prób wyłudzenia prosimy przede wszystkim powiadomić Policję oraz koordynatora z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wszyscy seniorzy, do których Terytorialsi dostarczają żywność, zakupy czy leki, otrzymają ulotki, w których znajdzie się informacja o tym, że osoby, które nie zgłosiły się wcześniej do systemu pomocowego WOT, nie powinny przekazywać pieniędzy i wpuszczać do domu osób podających się za żołnierza. Ulotki takie zostaną również zamieszczone na tablicach informacyjnych w blokach, skrzynkach pocztowych i w innych miejscach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)
  • rok temu | ocena +1 / -1

    Karol

    Do wszystkich MĄDRALI!! :) Pani Posłanka od wielu lat, nie będąc jeszcze posłanką ( czy jak to ktoś "kulturalnie" napisał PRZY KORYCIE) podróżowała po wielu krajach, co było Jej pasją. Wiedzieli wtedy o tym wszyscy. Prowadziła bloga, kolekcjonowała pocztówki. I chcecie mi powiedzieć, że nagle zaczęło Wam to przeszkadzać? :) MARUDY! OKNA POMYC, Z DZIEĆMI POGRAĆ, Z ŻONAMI/ MĘŻAMI OBEJRZEĆ COS FAJNEGO, ZADZWONIĆ DO PRZYJACIÓŁ...a nie tylko opluwać na łamach kci. Jeśli obecna sytuacja na świecie nie nauczyłam Was jeszcze pokory to nie wiem co musi się stać aby człowiek człowiekowi wilkiem nie był...

  • rok temu | ocena +4 / -4

    toni

    WOT (zbrojna bojówka PiS) - zostaje spuszczona ze smyczy - oficjalnie aby wesprzeć ludzi w potrzebie. JEST TO JEDNAK dla nas - ZŁY OMEN - bo wszak przecież Jaruzelski również, na kilka miesięcy przed rozpętaniem wojny z narodem polskim w 1981 r. , również spuścił ze smyczy swoje legiony (podobno aby pomóc narodowi). A jak to się wszystko skończyło - to wiemy.