Reklama

Prokuratura sprawdza Urząd Miasta. Burzyński: "Nie jestem zaskoczony"

Opublikowano:
Autor:

Prokuratura sprawdza Urząd Miasta. Burzyński: "Nie jestem zaskoczony" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prokuratora nadal prowadzi śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków i korupcji w związku z nadzorem prezydenta nad kutnowskim MKS-em oraz przydziałem mieszkań komunalnych. Niedawno pismo w tej sprawie złożył poseł ugrupowania Kukiz'15, Tomasz Rzymkowski, który pyta o powody tak długiego toku postępowań. Okazuje się, że...

Tomasz Rzymkowski złożył pisemne zapytanie na ręce ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro. Pyta w nim o przewlekłość postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Sieradzu. Pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ.

- W styczniu 2017 r. otrzymałem informacje o wznowieniu śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków i korupcji w toku procedury przydziału mieszkań z zasobu Zarządu Nieruchomości Miejskich w Kutnie w latach 2011-2012. Ponadto w marcu 2017 wszczęto śledztwo w sprawie Zbigniewa Burzyńskiego, który pełniąc funkcję Prezydenta Miasta Kutno nie dopełnił obowiązków w zakresie właściwego nadzoru i kontroli wydatkowania przyznanych dotacji dla MKS Kutno, obowiązku złożenia zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych przez osoby uprawnione do reprezentacji oraz obowiązku złożenia niezwłocznego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratora lub Policji (do czego był zobowiązany na podstawie art. 304 §2 kpk) przez zarząd MKS Kutno w związku ze stwierdzeniem wydatkowania kwoty ponad 359 tys. zł niezgodnie z przeznaczeniem i zawartymi umowami, co naraziło Miasto Kutno na straty finansowe – pisze Tomasz Rzymkowski.

Dalej poseł zaznacza, że obie sprawy wydają się niezbyt skomplikowane w przeprowadzeniu postępowania dowodowego. Mimo to trwają one nadal. Parlamentarzysta pyta więc, dlaczego dotychczas Prokuratura Okręgowa w Sieradzu nie zakończyła postępowania, kiedy można spodziewać się zakończenia, oraz na jakim etapie znajduje się praca śledczych w tej sprawie.

Odpowiedzi udziela Krzysztof Sierak, zastępca prokuratora generalnego. W swoim piśmie informuje, że obecnie w sieradzkiej prokuraturze prowadzone są dwa śledztwa, oba wszczęte w 2017 roku.

- Pierwsze śledztwo zainicjowane zostało wielowątkowym, anonimowym zawiadomieniem o przestępstwie. Swoim zakresem obejmuje między innymi wątek dotyczący przekroczenia uprawnień przez Prezydenta Miasta Kutna oraz udzielenie korzyści majątkowych w postaci przydziału mieszkań socjalnych osobom pełniącym funkcje publiczne w osobach ustalonych radnych w zamian za pozytywne głosowanie wniosków przedstawianych Radzie przez Prezydenta Miasta a także przekroczenia uprawnień przez Prezydenta Miasta poprzez bezprawne działania w zakresie organizacji i sfinansowania kampanii wyborczej ustalonego kandydata w wyborach samorządowych – informuje Krzysztof Sierak.

Do akt śledztwa zostały włączone również materiały zgromadzone w toku postępowania sprawdzającego prowadzonego w Prokuraturze Rejonowej w Kutnie, zakończonego postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa.

- Drugie śledztwo prowadzone jest z zawiadomienia osoby fizycznej, dotyczy kilku wątków związanych z wydatkowaniem dotacji przeznaczonych dla Miejskiego Klubu Sportowego „Kutno” w kwocie 359.160,08 zł i jest prowadzone w aspekcie odpowiedzialności karnej o jakiej mowa w art. 82 § 1 k.k.s., art. 303 § 1 k.k. i art. 231 § 1 k.k – pisze K. Sierak.

Zastępca prokuratora generalnego podkreśla, że opisane postępowania przygotowawcze obejmują wiele zdarzeń mających miejsce na przestrzeni kilku lat. To determinuje śledczych do zebrania obszernego materiału dowodowego. Są to zarówno dokumenty, jak i osobowe źródła dowodowe. To przesądziło o skomplikowanym charakterze sprawy. Te okoliczności przełożyły się na czas trwania postępowania przygotowawczego w każdej z omawianych spraw.

- Aktualnie postępowania przygotowawcze znajdują się na dość zaawansowanym etapie, nadal w stadium in rem, jednak w obu z nich zachodzi konieczność uzupełnienia materiału dowodowego. Ostateczne zakończenie śledztw uzależnione jest od wyników zaplanowanych jeszcze do wykonania w ich toku czynności procesowych i obecnie nie jest możliwe precyzyjne wskazanie terminu, w jakim zostaną zakończone – kończy Krzysztof Sierak.

Zdaniem prezydenta miasta Kutno, Zbigniewa Burzyńskiego, tego typu działania prokuratury nie są żadną niespodzianką.

- Nie jestem zaskoczony sprawą, zresztą od innych prezydentów i burmistrzów miast wiem, że podobne działania - czyli sprawdzanie różnych anonimów czy dawno wyjaśnionych kwestii, toczą się w wielu innych miastach. Podobnie jak pana posła również mnie dziwi przedłużające się wyjaśnianie tychże kwestii. Liczę, że po dogłębnym sprawdzeniu anonimowych donosów prokuratura umorzy postępowania w tych wielokrotnie wyjaśnianych sprawach - mówi prezydent Zbigniew Burzyński.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE