Reklama

Przyznano nagrody Prezydenta Miasta Kutno w dziedzinie kultury

Opublikowano:
Autor:

Przyznano nagrody Prezydenta Miasta Kutno w dziedzinie kultury - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prezydent Miasta Kutno przyznał nagrody w dziedzinie kultury za 2015 rok. Uhonorowani zostali:* w KATEGORII 1 – za wybitne osiągnięcia artystyczne i twórcze oraz upowszechnianie, ochronę i promocje kultury w minionym roku – Kutnowski Teatr Amatorski im. A. Fredry; * w KATEGORII 2 – za całokształt dokonań artystycznych- Pani Krystyna Brzozowska.Kutnowski Teatr Amatorski im. A. FredryNagroda finansowa w wysokości 3 000 PLN bruttoDziałalność Kutnowskiego Teatru Amatorskiego zasługują na szczególne uznanie ze względu na ich społeczny i kulturalny wymiar. Kutnowscy pasjonaci teatru w styczniu 2015 roku podjęli wyzwanie stworzenia grupy teatralnej, która ma na celu wzbogacić kulturalne życie mieszkańców Kutna. Pierwsze przedstawienie wystawione przez grupę to „Moralność Pani Dulskiej”.

W ubiegłym roku członkowie grupy podjęli prace nad tekstem Aleksandra Fredry „Zemsta”. Prace nad przygotowaniem kolejnej premiery trwały kilka miesięcy. Sztukę pierwszy raz można było obejrzeć 1 października 2015 roku. Spektakl odniósł ogromny sukces, aktorzy zostali uhonorowani owacją na stojąco. Bilety na kolejne przedstawienie rozchodziły się bardzo szybko i w krótkim czasie spektakle obejrzało ponad 1000 osób. Społeczny fenomen zaangażowania w projekt osób, którym „się chce”, bez oficjalnych zobowiązań i wynagrodzenia, zaowocował wyjątkowym ożywieniem kulturalnym.

Pani Krystyna Brzozowska
Nagroda finansowa w wysokości 5 000 PLN brutto

Krystyna Brzozowska obchodzi w tym roku 50-lecie pracy twórczej. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Łodzi, członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, przez wiele lat upowszechniała wiedzę o sztuce, ucząc w kutnowskich liceach plastyki. Znaczną część dorobku artystycznego Krystyny Brzozowskiej stanowią obrazy przedstawiające pejzaże Kutna. Swoją twórczość prezentowała na 30 wystawach zbiorowych oraz 14 indywidualnych. Prace Pani Krystyny znajdują się w zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Regionalnego w Kutnie, Muzeum Zamek w Oporowie, galeriach w Płocku, Włocławku, Warszawie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną była kilkakrotnie nagradzana, między innymi w 1986 roku medalem za szczególne zasługi dla rozwoju Kutna w 600-lecie nadania praw miejskich, 1988 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi, 1994r. Nagrodą Prezydenta Kutna za działalność kulturalną, 1995r. Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za całokształt działalność.

Podstawa prawna: Uchwała Nr XXXII/336/13 Rady Miasta Kutno z dnia 30 kwietnia 2013 roku w sprawie ustanowienia Nagrody Prezydenta Miasta Kutno za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz szczegółowych warunków i trybu jej przyznawania.

Prezydent decyzję o przyznaniu w/w nagród podjął po zapoznaniu się ze stanowiskiem Kapituły Nagrody, która złożone wnioski przeanalizowała a następnie w formie protokołu zaproponowała przyznanie nagród w/w kandydatom.

Postanowienia kapituły, co do opinii o przyznaniu nagrody, pojęte zostały w głosowaniu jawnym.

Do Urzędu Miasta Kutno wpłynęło 13 wniosków o przyznanie Nagrody Prezydenta Miasta Kutno za 2015 rok w dziedzinie kultury.* W KATEGORII 1 – za wybitne osiągnięcia artystyczne i twórcze oraz upowszechnianie, ochronę i promocje kultury w minionym roku, czyli 2015 – wpłynęły wnioski dla:
- Kutnowski Teatr Amatorski im. A.Fredry,
- Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej – 2 wnioski,
- Marek Kurnatowski i Sławomir Bryłka – organizatorzy Rock & Rose Fest 2015,
- Joanna Gała – organizator imprezy plenerowej Fireproof Festiwal Ognia – edycja 6,
- Bożena Sudomir.
*W KATEGORII 2 – CAŁOKSZTAŁT DOKONAŃ ARTYSTYCZNYCH, złożono wnioski dla:
- zespół ALASTOR – 2 wnioski,
- Zespól Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej,
- Krzysztof Ryzlak,
- Agnieszka Mikołajczyk (pseudonim artystyczny Aga Mikołaj),
- Krystyna Brzozowska,
- Agnieszka Dąbrowska-Walczak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE