Reklama

Pustki w pierwszych klasach i oblężenie przedszkoli. Kto straci na rządowej nowelizacji?

Opublikowano:
Autor:

Pustki w pierwszych klasach i oblężenie przedszkoli. Kto straci na rządowej nowelizacji? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W związku z nowelizacją ustawy dotyczącej posyłania do szkół sześciolatków, w kutnowskich podstawówkach drastycznie spadnie liczba klas pierwszych. Według szacunków, w przyszłym roku będzie jedynie 140 pierwszaków. W związku z tym w miejskich placówkach powstanie tylko 6 klas pierwszych, zaś przedszkola przeżyją prawdziwe oblężenie. Bardzo możliwe, że dojdzie również do redukcji ilość etatów, martwić się muszą nauczyciele nie mający stałych umów.

Od tego roku rodzice mogą wybrać, czy posłać dziecko do szkoły w wieku 6 czy 7 lat. Od września do kutnowskich podstawówek trafić ma 62 6-latków obecnie uczęszczających do przedszkoli i punktów przedszkolnych . W przedszkolach i punktach pozostaje natomiast ponad 300 6-latków . Rodzice tych dzieci zdecydowali, że poślą swoje pociechy do pierwszej klasy za rok w wieku 7 lat. Przedszkola czeka więc przypływ ogromnej liczby maluchów, zaś podstawówki będą świecić pustkami.

W związku z tym miasto postanowiło zaadaptować część sal w Szkole Podstawowej nr 9 na potrzeby przedszkolaków. Trafić mają tam dzieci w wieku 5-6 lat. 3-latki będą z kolei umieszczane tam, gdzie znajdą się wolne miejsca, głównie w Przedszkolu nr 15.

- W sumie w miejskich przedszkolach ma być 1184 miejsc, powinno ich więc wystarczyć dla wszystkich dzieci - mówił na konferencji prasowej wiceprezydent, Zbigniew Wdowiak.

Nauczyciele, którzy mają zawartą umowę stałą, nie muszą obawiać się, że stracą pracę. Mogą być ewentualnie przenoszeni do przedszkoli, jeśli pozwalają na to ich kwalifikacje. Inaczej wygląda sytuacja nauczycieli, którzy zawartą mają umowę na czas określony. Ich umowy, w razie redukcji, mogą nie zostać bowiem przedłużone.

15 kwietnia kończy się rekrutacja do klas pierwszych, a do 30 kwietnia przekażą do organu prowadzącego plany organizacyjne na przyszły rok szkolny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE