Reklama

Radni PiS wprowadzają mieszkańców w błąd? Burzyński wyjaśnia ''8 mln zł podanych na tacy''

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wczorajszą sesję miejską poprzedził briefing prasowy zwołany przez Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Podczas spotkania zachwalali Samorządowy Fundusz Inwestycyjny, co w ich opinii stanowi dla naszego miasta kurę znoszącą złote jaja - wystarczy tylko po nie sięgnąć. Jeden z rajców stwierdził nawet, że dają prezydentowi Burzyńskiemu na tacy 8 mln zł. Włodarz nie pozostawił sprawy bez odpowiedzi - jego zdaniem radni PiS najzwyczajniej wprowadzają mieszkańców w błąd.

- Chcielibyśmy poinformować, iż utworzony został Samorządowy Fundusz Inwestycyjny z inicjatywy pana prezydenta Andrzeja Dudy. Dzięki temu funduszowi miasto jest w stanie pozyskać ponad 8 mln zł. Są to kwoty, które w bardzo łatwy sposób zostaną przelane na konto miasta bez zbędnych formalności. [...] Uważamy, że w związku z tym, że zawieszony został w tym roku budżet obywatelski, mieszkańcy powinni mieśc możliwość co do wydania tych pieniędzy - mówiła w trakcie spotkania radna PiS, Ewa Rzymkowska.

Niemniejszy entuzjazm wykazywał Janusz Kołodziejski.

- W ubiegłym tygodniu na sesji rady miasta pan prezydent mówił, że my jako radni tylko wnioskujemy o kolejne inwestycje, o kolejne rzeczy, ale żebysmy znaleźli jakieś pieniądze na te obietnice. My dajemy panu prezydentowi na tacy 8 mln zł, które można wykorzystać na wszystkie te inwestycje, na które od lat nie ma pieniędzy - egzaltował się rajca.

Do sprawy odniosły się dziś władze naszego miasta. Prezydent Zbigniew Burzyński zaznacza, że zachodzi konieczność wyjaśnienia pewnych kwestii spornych.

- Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez Ministra Rozwoju, środki w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych mają zrekompensować wysokość strat, jakie ponoszą samorządy w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19. Nie jest to zatem żaden dodatkowy fundusz wspierania inwestycji samorządowych - zauważa włodarz.

Jak wyjaśnia, miasto odnotowało zmniejszone wpływy do budżetu w wysokości ok. 8 mln zł z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, z tytułu zwolnień przedsiębiorców z podatku od nieruchomości oraz niedoszacowanej subwencji oświatowej.

- Samorząd miejski od lat boryka się z problemem narastającego niedofinansowania zadań oświatowych z budżetu państwa. Kwota subwencji choć powinna, nie pokrywa nawet kosztów zatrudnienia nauczycieli, nie wspominając już o kosztach funkcjonowania placówek, takich jak bieżące utrzymanie budynków, remonty czy inne służące poprawie jakości edukacji - przekonuje prezydent.

Prezydent Burzyński tłumaczy, że środki pozyskane w przyszłości przez miasto z tego funduszu będą w głównej mierze przeznaczone na realizację zadań bieżących oraz inwestycyjnych, zaplanowanych w budżecie na 2020 rok, a nierealizowanych ze względu na utratę dochodów. Jak tłumaczy, na chwilę obecną środki te nie są jeszcze dostępne. Konieczne jest podjęcie przez Radę Ministrów stosownej uchwały, która określi zasady funkcjonowania funduszu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE