Reklama

Radny Jóźwiak wnioskuje o tablicę upamiętniającą polskich bohaterów

Opublikowano:
Autor:

Radny Jóźwiak wnioskuje o tablicę upamiętniającą polskich bohaterów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Egzekucja trzech Polaków - Kaliksta Perkowskiego, Wilhelma Czerneckiego i Piotra Sanda z 9 czerwca 1941 roku do dziś nie została w żaden sposób upamiętniona. Mężczyźni zostali straceni na na ówczesnym Starym Rynku (dzisiejszy Plac Wolności). Zostali skazani na śmierć przez Sąd Specjalny we Włocławku za przemyt mąki i cukru do Generalnego Gubernatorstwa. Egzekucja odbyła się w obecności burmistrza, niemieckich władz oraz przymusowo spędzonych mieszkańców Kutna.

Na konieczność upamiętnienia niemieckiej zbrodni z 1941 roku zwrócił uwagę radny, Rafał Jóźwiak.

- Do dzisiaj ta niemiecka zbrodnia nie została upamiętniona. A przecież wiemy na jej temat naprawdę dużo. Na ostatnim posiedzeniu Komisji Edukacji złożyłem wniosek do prezydenta, aby w miejskich planach przebudowy zabytkowego placu, przewidzieć poświęcenie zamordowanym tablicy pamiątkowej. Naszym obowiązkiem jest uczczenie ich pamięci – mówi Rafał Jóźwiak.

Kalikst Perkowski miał 45 lat, był pracownikiem kolei, Wilhelm Czernecki był oficerem Wojska Polskiego w stanie spoczynku, miał 52 lata. Z kolei Piotr Sanda w chwili wykonania egzekucji miał 46 lat, był komendantem policji kolejowej.

Na pl. Wolności znajduje się już jedna tablica. Jest poświęcona bohaterom września 1939r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE